На фона на срещата на върха на НАТО в Хага, президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че украинският президент Володимир Зеленски "не можеше да бъде по-приятен" по време на тяхната двустранна среща в сряда. Въпреки че не са обсъждали конкретни детайли за прекратяване на огъня в конфликта между Русия и Украйна, двамата лидери споделят общата амбиция за бърз край на войната.
"Не, не, просто исках да разбера как се справя", каза Тръмп пред репортери.
"Беше много приятно. Имаше някои трудни моменти, но той не можеше да бъде по-приятен. Мисля, че и той, и аз искаме войната да свърши. Време е да се сложи край на конфликта", каза още американският президент.
Тръмп също обяви, че възнамерява да се свърже с руския президент Владимир Путин, за да посредничи в намирането на решение за прекратяване на войната, която започна с нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. Той сподели, че по време на последния им разговор Путин е предложил помощ за прекратяване на конфликта между Израел и Иран, на което Тръмп е отговорил, че предпочита подкрепа за уреждане на войната в Украйна.
Володимир Зеленски също публикува изявление в социалната мрежа X, в което обобщава срещата.
"Имах дълга и съдържателна среща с президент Тръмп. Обсъдихме всички наистина важни въпроси. Благодарен съм на президента и на Съединените щати. Говорихме за пътищата към постигане на прекратяване на огъня и истински мир. Обсъдихме как да защитим нашия народ. Оценяваме вниманието и готовността да помогнете да приближим мира. Повече подробности предстоят", написа Зеленски.
Срещата между двамата лидери се възприема като важен дипломатически жест в контекста на продължаващия конфликт, като и двамата изразяват надежда за мирно решение в близко бъдеще.
Снимка: БГНЕС
Зеленски изпрати по пощата до Варшава отнетия полски медал
Катастрофа с моторист на пътя София-Самоков
Ива Петрова: Предоговорянето с “Боташ“ приключва до два месеца
Вигенин: Религиозни фигурни не трябва да попадат в списъци
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
Човешкият ум може да не е уникален: Учени стигнаха до необичайни заключения
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
И тримата пострадали работници на АПИ са с опасност за живота
Седмичен хороскоп 22 юни - 28 юни 2026
Зеленски върна отличието "Орден на Белия орел" на Полша
Утре настъпва Астрономическото лято
Цените на горивата у нас вървят надолу
Как ястребовата политика на централните банки влияе на пазарите на акции?
Преломен момент настъпва във войната в Украйна
Енергийният министър очаква споразумението с "Боташ" да се предоговори до един-два месеца
Империята на ислямската гвардия ще спечели най-много от отмяна на санкциите срещу Иран