Почина българското куче герой Килиан, спасило 18 души в Турция

"Трудно е да опиша с думи гордостта и любовта, която изпитвам към него", написа Кирил Христов

27.05.2025 • 10:21 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger
Турция провъзгласи Килиан за национален герой.
Турция провъзгласи Килиан за национален герой.

Почина кучето Килиан, което откри 18 души под отломките след мощните земетресения в Турция през 2023 година. То и собственикът му Кирил Христов тръгнаха на спасителна мисия в опустошените райони от далечна Швеция.

Турция провъзгласи Килиан за национален герой.

Тъжната вест съобщи именно Кирил Христов. Българинът живее и работи като пожарникар в Швеция.

Той беше моята душа, моята сянка и най-добър приятел. Килиан беше изключително куче спасител, което през живота си спасяваше животи и разпространява надежда там, където беше мрак. По време на земетресението в Кахраманмараш в Турция 2023 г. той откри 18 оцелели. По-късно същата година той участва и в спасителни мисии след земетресението в Мароко, където работи неуморно в труднодостъпни райони, за да намери живот", допълва Христов.

"Килиан е удостоен с почетната награда. Трудно е да опиша с думи гордостта и любовта, която изпитвам към него. Искам да изкажа най-дълбоките си благодарности на всички институции, които ни подкрепиха, на колегите. Усилията на Килиан продължават - във всеки спасен живот, във всяко сърце, което е докоснал, и в продължаващата работа, която вършим. Почивай в мир, юначе. Ще ни липсваш безкрайно, но никога няма да бъдеш забравен", завършва стопанинът на Килиан.

Снимка: Facebook


  • Последни
  • Четени
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички