Арестът на истанбулския кмет Екрем Имамоглу предизвика масови протести в Турция, които не стихват вече повече от месец. Най-активни са младите, защото виждат, че бъдещето им е застрашено.
Студентката Гизем Серт участва в студентските протести в Истанбул от самото начало.
С мегафон в ръка тя координира състудентите си и дава израз на гнева си срещу правителството.
Една ранна утрин полицаи нахлуват в апартамента ѝ и я задържат за кратко. След това ѝ забраняват да излиза повече - оттогава не може да напуска жилището си, информира АРД.
През последните дни полицията е извършила няколко внезапни проверки, но Серт не се оставя да бъде сплашена. Продължава да организира протестите от дома си и е в постоянен контакт със състудентите си. Тя казва, че много студенти са били арестувани.
"Тези акции всяват страх, целта им е да ни притиснат. Ердоган преправя законите както си иска. Ето защо лесно може да възложи да бъдат арестувани хора, които представляват заплаха за властта му", обяснява Серт пред германското издание.
Много млади хора в Турция са възмутени - при това не само заради задържането на Имамоглу. Икономическото положение е лошо, младежката безработица е висока - около 17 процента. При търсенето на работа поддръжниците на правителството често биват облагодетелствани. Към това се добавя и високата инфлация.
За редица млади турци намирането на жилище на достъпни цени в големите градове е почти невъзможно - затова много от тях искат да заминат в чужбина.
"Седем от всеки десет млади хора искат да напуснат Турция. Исканията на младите хора са за Турция без ограничения на свободите, в която те могат да живеят в сигурност и просперитет", казва Серен Коркмаз от истанбулския институт IstanPol.
Протестиращите са решени да окажат натиск върху правителството, поради това подкрепят и бойкота на фирми, близки до режима, пише DW.
Снимка: Reuters