Украинският премиер Денис Шмигал съобщи, че страната му получава още един транш финансова помощ в размер на 1 млрд. евро. Парите идва от програмата за заем на Г-7 за Украйна.
"Благодарни сме на нашите партньори за подкрепата на икономиката и бързото възстановяване на страната ни", заяви Шмигал след среща с еврокомисаря по икономиката Валдис Домбровскис в Брюксел, съобщи "Киев Индипендънт".
Западните държави замразиха руски активи на стойност около 300 млрд. долара, след като Москва започна пълномащабната си инвазия в Украйна през февруари 2022 г., като около 2/3 от тях се държат в Европа.
Киев настоява пред чуждестранните си партньори да конфискуват активите и да ги насочат към усилията за отбрана и възстановяване на Украйна, но западните лидери се колебаят дали да предприемат тази стъпка.
Вместо това членовете на Г-7 се споразумяха да предоставят на Киев заем за извънредно ускоряване на приходите в размер на 50 млрд. долара, който ще бъде изплатен с постъпленията от замразените активи.
ЕС предоставя около 18,1 млрд. евро като част от заема, други 20 млрд. долара се поемат от САЩ, а останалите - от Великобритания, Канада и Япония, пише БГНЕС.
"Изпълняваме обещанието си да подкрепим Украйна. Тази помощ осигурява решаващо финансиране за Украйна и кара Русия да плати за агресията си", заяви Домбровскис.
Снимка: Reuters
Двуетажен автобус с 84 души катастрофира на "Тракия"
Нови нарушения в завода за отпадъци на София въпреки предписанията
Кои 6 зодии ще бъдат най-повлияни от ретроградния сезон на лято 2026
Дмитро - DJ-ят, който остави техно сцената в Берлин и отиде на фронта в Украйна
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
Постигнаха пълна ремисия при рак на бъбреците след клетъчна терапия
Заснеха уникално създание с прозрачна глава в „Зоната на здрача“
Откриха неизвестен досега разлом под Ню Джърси, причинил земетресението от 2024 г.
Най-големият електрически самолет в света X1 извърши първия си полет
IT секторът във Варна дава по-голяма добавена стойност за местната икономика, отколкото туризмът
Апартаментите за краткосрочно настаняване влизат в Единната туристическа система
Председателят на Общинския съвет: Варна няма нужда от повече шум. Има нужда от диалог и решения
Коцев: Варна, това сте вие - никога не спирайте да искате повече
"Кор Кароли" във Варна премина през тежък морски етап безаварийно
Апартаментите за краткосрочен наем влизат в Единната туристическа система
Оттеглянето на Wall Street от покупките на жилища в САЩ променя пазара
България остава сред въглищните крепости в ЕС
Украйна удари ракетно-космическия център в Самара