И днес продължава сеизмичната активност в Егейско море между гръцките острови Санторини и Аморгос, като са регистрирани трусове с магнитуд между 4 и 4,9 по Рихтер, съобщи гръцката новинарска агенция "АНА-МПА".
Сеизмична активност в района на двата острова започна в края на януари, а епицентровете на трусовете постепенно се приближиха до Аморгос, край южния град Аркесини на острова.
Най-силното земетресение, регистрирано днес от Института по геодинамика към Националната обсерватория в Атина, е станало в 11 часа в морето на 26 км югозападно от Аркесини с магнитуд 4,9 по Рихтер.
От 26 януари повече от 7700 земетресения са регистрирани в сеизмичната зона на Санторини-Аморгос, като над 6100 са регистрирани с магнитуд над 1. Във вторник бяха регистрирани повече от 1300 труса, като най-силните достигат магнитуд от 4,9 до 5,0. Трусовете се изместиха на североизток в сряда, като най-голямото земетресение регистрира 5,1, пише "Труд".
Експертите предупреждават, че Санторини, със своите стръмни склонове, е особено уязвим от свлачища, риск, който се увеличава с продължаваща сеизмична активност.
Подобни събития са се случвали в миналото, като свлачища са предизвикани от големи земетресения през вековете, включително през 1507, 1508, 1870, 1926 и 1956 г. Тези свлачища често са били причинени от сеизмична активност извън калдерата, в райони като Крит и Родос.
Снимка: Reuters
България прави нов опит да прехвърли товарите от пътищата към железницата
Кейти Пери и Джъстин Трюдо с дебют като двойка на червения килим
Стилиян Петров и Паулина отпразнуваха сребърна сватба
Цончо Ганев: Министърът на отбраната е получил обаждане и е сменил реториката
ВМА организира безплатни прегледи за пациенти с атопичен дерматит
Още 12 военни парамедици завършиха обучението си във ВМА
“Майчин дом“ и НКБ спасиха бременна с аортна дисекация и близнаците ѝ
Ебола – защо инфекцията остава тежка и трудна за овладяване?
Ледникът на Страшния съд се топи все по-бързо
Откриха ген, устойчив на антибиотици, в Средиземно море
В Слънчевата система може да е имало още две планети гиганти
Започнаха първите изпитания на „еликсир на младостта“ върху човек
Ново европейско проучване: Българите са против приемането на Украйна в ЕС
До 2035 г. България ще увеличи разходите за отбрана на до 5% от БВП
"Коперник": Преживяхме вторият най-топъл май в историята
Как реагира светът на новината, че спираме да пращаме оръжия на Украйна
Фен събра бири от всички страни на Световното първенство и предизвика сензация
Експерт: До 2030 г. AI и центровете за данни може да консумират ток колкото цяла Япония
Правителството осигури над 25 млн. евро по бюджета на Фонд „Земеделие“
Слънчевата енергия засенчва въглищата в САЩ въпреки политиките на Тръмп
Европейските пазари затвориха с разнопосочни слаби движения