Деветима българи ще отплават от Санторини в късния следобед, а 27 са отказали да напуснат и остават на острова. Това съобщи министърът на външните работи Георг Георгиев във връзка земетресенията в района.
Той уточни, че около 30 вече са го напуснали.
Силните земетресения край гръцките острови Санторини и Аморгос в Егейско море продължават, като тази сутрин са регистрирани поне осем труса с магнитуд от над четвърта степен, съобщи АНА-МПА.
Най-силният от тях е бил от 4,7 по скалата на Рихтер - в 7:51 ч., и е имал епицентър в морето на 27 км южно-югозападно от селището Аркесини на Аморгос.
Няма масова евакуация
Половин час по-късно в същия район е регистрирано земетресение с магнитуд от 4,1, показват данните на Института по геодинамика в Атина. Шест нови земетресения с магнитуд от над четвърта степен по Рихтер са били регистрирани рано тази сутрин и край Санторини, припомня БНР.
"В 15:30 ч., когато нашите сънародници са на кораба, който предстои да отпътува от Санторини, ще ни бъде потвърдено, така че да се уверим, че те са добре и пътуват към безопасна дестинация", обясни Георгиев и добави, че продължават да следят ситуацията.
По думите му няма масова евакуация или панически действия.
Снимка: Reuters
Двама загинали и седем ранени след руски удари срещу Запорожка област
Мощно движение на топли води в Тихия океан вещае нов Ел Ниньо
Яки глоби в градския транспорт в Атина и Солун
Американски военни и техника по пътищата от утре
Деменцията не е неизбежна съдба, тя е предотвратима
Хламидиална инфекция - до какво може да доведе?
Дракункулоза (болест на гвинейския червей) – едно от последните заболявания, близки до пълна ерадикация
Комарите могат да привикнат към репелентите?!
Стивън Спилбърг: Възможно е извънземни вече да са били на Земята
Разкрити са тайните дневници на бащата на Стивън Хокинг
Испания и ЕС представиха нов квантов суперкомпютър на стойност 10 млн. евро
Поколението Z и AI: Кои професии са защитени от изчезване
Собственици в Баба Алино са притеснени за имотите си
Иван Портних: Коцев е покровителствал строителството в "Баба Алино" и се опитва да го узакони
Метеор избухна над САЩ със сила, равна на 300 тона тротил
Безплатна синя зона във Варна днес и промени в градския транспорт
Дара: Не мачкайте артистите, не ги поставяйте в рамки и клишета
САЩ дължат яснота на Европа за своите приоритети
Акция на седмицата: „Смарт Органик“ АД
Цените на какаото спадат, а истинският шоколад се връща в магазините
ЕЦБ е в затруднено положение, но частният сектор може да свърши нейната работа сам