По данни на Министерството на промишлеността и търговията на Русия през 2024 г. в страната са произведени 2,5 пъти повече граждански безпилотни летателни апарата (БПЛА), отколкото през 2023 г. Прогнозата за 2025 г. е ново удвояване на производствените обеми.
В същото време съобщенията за атаки с дронове срещу руски региони предизвикват безпокойство сред руснаците.
Нестабилността в международните отношения и свързаните с нея военни конфликти със сигурност ускоряват развитието на безпилотните технологии, но това не е единствената причина. Автоматизацията и роботизацията на производствените процеси и транспорта позволяват финансови печалби и спестяват време, което е решаващ фактор в настоящия глобален икономически модел.
"На планетата тече истинска безпилотна надпревара. Ако изостанем в нея, просто ще бъдем смачкани", коментира пред ТАСС изпълнителният директор на Fly Drone Никита Данаилов.
Още в началото на войната в Украйна руският президент Владимир Путин забрани използването на дронове, а на много места се появиха табели в зони, в които туристите са свикнали да правят красиви кадри от птичи поглед.
"Неслучайно руският президент Владимир Путин, разбирайки сложността на ситуацията с неразрешените полети на БПЛА в небето на Русия, все пак даде указания да се разработят въпроси, свързани с отварянето на руското въздушно пространство за граждански дронове", подчерта Данаилов.
Снимка: БГНЕС
След смъртта на американци в Сирия: Тръмп обеща "много сериозен ответен удар"
В Черно море: Украйна обвини Русия в удар с дрон срещу турски товарен кораб
Атанас Пеканов: На президента няма да му е лесно с новия служебен кабинет
България е била приета в ООН преди точно 70 години
Чрез микропластмасата се разпространяват опасни бактерии
Клиника по неврохирургия в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ отпразнува своята 20-годишнина
Защо се будим малко преди алармата?
Наследствена ли е шизофренията?
На повърхността на луната на Юпитер – Европа, е забелязан гигантски черен „паяк“
Лунната почва може да съдържа следи от земната атмосфера
Антитела, проектирани от изкуствен интелект, ще бъдат тествани на хора
Признаци за бъдеща катастрофа в Антарктида
Хороскоп за 15 декември 2025
Мъж загина при пожар
Мирослав Терзиев е № 1 на ПСК „Черно море” за 2025 г.
Условията за туризъм в планините са добри
Битката за Warner Bros. преобръща Холивуд с главата надолу
Чили гласува на балотаж на президентски избори
Очаква се световният пазар на AI чипове да нарасне до 565 млрд. долара през 2032 г.
Зеленски се опитва да пренапише мирния план на Тръмп