Най-голямото от месеци насам връщане на загинали на фронта украински войници беше извършено от Русия в Киев. Украинските власти съобщиха, че са получени телата на стотици украински войници, убити в сражения с руските сили, в едно от най-мащабните репатрирания след нахлуването на Русия, предаде АФП.
"Телата на 757 загинали защитници бяха върнати в Украйна", казаха от Координационния щаб в социалните мрежи.
В него се уточнява, че 451 от телата са върнати от "донецкото направление", което вероятно е препратка към битката за минния и транспортен център Покровск.
Градът, който някога е имал около 60 000 жители, е опустошен от месеци на руски бомбардировки и в момента е основният военен приоритет на Кремъл.
От щаба казаха също, че 34 загинали са върнати от моргите в Русия, където през август миналата година Киев предприе ударна офанзива в западната руска Курска област.
Петъчното репатриране е поне петото, включващо 500 или повече украински тела от октомври насам.
Броят на загиналите военни е държавна тайна както в Русия, така и в Украйна, но украинският президент Володимир Зеленски разкри през декември миналата година, че от 2022 г. насам са загинали 43 000 украински войници, а 370 000 са били ранени, съобщава БГНЕС.
Общият брой вероятно е значително по-висок.
Русия не обявява връщането на телата си и не дава актуална информация за броя на своите войници, загинали в боевете в Украйна.
Снимка, архив: БГНЕС
Румен Христов няма да се кандидатира за лидер на СДС
Бургаски бизнесмен е задържан за инцидента с джета
Скъпоструваща грешка: Защо Вадим Ермолаев се чувстваше сигурен в Монако?
Синдром на Ся-Гибс – мутация в гена AHDC1 и нарушено развитие на мозъка
Мозъкът има древен „филтър“, който решава кое заслужава вниманието ни
Защо шумът на дъжда ни успокоява?
ВМА въведе уникална за България апаратура за по-прецизна и по-безопасна диагностика
Най-странният вулкан в света се крие в Антарктида, златото там прави нещо невиждано
Монахиня с шокиращо твърдение: Извънземните са демони под прикритие
Учени предлагат изкуствено затъмняване на Слънцето като мярка срещу супер Ел Ниньо
Уникален пейзаж: Пустиня в Боливия се превръща в гигантско огледало
Норвегия, Франция и Мексико с победи на Мондиал 2026
Русия сваля стандарта на горивото в кризата
Закопчаха петима мъже с дрога във Варна
РЗИ : Възрастните, децата и хронично болните са най-застрашени в жегата
Йотова стана "Доктор хонорис кауза" на церемония в БАН
Русия изнася рекордни количества петрол, но цената му полетя надолу
Печалбата и приходите на Nike надминаха очакванията макар продажбите в Китай да спадат
Dow се покачи със 100 пункта, отбелязвайки най-силното си първо полугодие от 5 години
А. Свердлов: Развитието на технологиите ще направи света неузнаваем след пет години