Три дни преди встъпването в длъжност на Доналд Тръмп като 47-ия президент на САЩ, Вашингтон засили мерките за сигурност. Белият дом и Капитолията вече са блокирани.
Около 25 хиляди полицаи и военни ще бъдат ангажирани с охраната на американската столица, заявиха от Secret Service. Службата беше критикувана миналото лято, когато беше направен опит за убийство на кандидат-президента Тръмп.
Церемонията в понеделник ще започне в 19 часа българско време
Заради метеорологичните прогнози събитието може да остане в историята като най-мразовитото полагане на клетва от десетилетия и затова се предвижда да протече на закрито. Тръмп трябва се закълне с вдигната дясна ръка и лява, поставена върху Библията. По този начин ще обещае да изпълнява съвестно длъжността си и да пази, защитава и отбранява Конституцията на страната. След това ще произнесе встъпителна реч. Във Вашингтон се провеждат репетиции с участници, които играят ролите на главните действащи лица.
"Поискаха със заявления да декларираме готовност за участие в подготовката за голямото събитие, основно по физически и други критерии, свързани с военната ни професия. Всички от моята част подадоха заявления и мога да кажа, че спечелихме доверието", каза сержант Матю Кул.
В репетициите са ангажирани и военни музиканти.
"Знаех, че ще ни ангажират за президентската клетва. Традицията е да се свири на всяка инаугурация от времето на Томас Джеферсън. Но сега имам и особена роля - да се появявам през тези врати като Мелания Тръмп, и това наистина е много специален момент", сподели сержант Сесилия Козловски.
Очакват се над 220 000 зрители на място
Комисията на Конгреса, която отговаря за церемонията, пуска билетите за събитието. На церемонията се очакват изпълнения на звезди като кънтрипевицата Кари Ъндъруд.
Поканени са много чуждестранни представители. Пратеник на Китай ще бъде вицепрезидентът Хан Чжън. Очаквани са десни и крайнодесни лидери от Европа, сред които премиерите на Унгария и Италия Виктор Орбан и Джорджа Мелони. Бивши американски президенти също ще уважат церемонията.
Това ще бъде втората инаугурация на Тръмп, първата беше през януари 2017 г. Той е вторият президент в историята на САЩ, който се завръща в Белия дом след прекъсване. Първият е Гроувър Кливланд от края на XIX век.
Вижте повече в репортажа на Григори Недялков.
Снимка: БГНЕС
Куче на плажа: Къде е разрешено и къде може да ви глобят в Гърция
Ердоган: Присъединяването към Европейския съюз не е приоритет за Турция
57-годишна жена загина при катастрофа с мотор край Стамболийски
Огън и дим край Слънчев бряг: Четири пожарни се борят с пламъците
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
Постигнаха пълна ремисия при рак на бъбреците след клетъчна терапия
Заснеха уникално създание с прозрачна глава в „Зоната на здрача“
Откриха неизвестен досега разлом под Ню Джърси, причинил земетресението от 2024 г.
Най-големият електрически самолет в света X1 извърши първия си полет
Изкуственият интелект назова професиите на бъдещето, някои от тях още не съществуват
Доктор: При прегряване човека трябва да се изведе на сенчесто място и да се охлади с мокри кърпи
Майка отправи тежко предупреждение към България: „Не допускайте тази криза да стигне дотук“
Патриарх Даниил: Света Богородица не е оставила света и продължава да закриля своите чеда
През август термометрите удрят до 39 градуса, много дъжд през октомври и ноември
Кадър на деня за 15 август
Руската блокада на Черно море срина износа на зърно от Украйна в разгара на жътвата
Военновременната икономика на Русия води до непосилен за компаниите ръст на заплащането
Симулация е разкрила уязвимост в доставките на алуминий за САЩ месеци преди войната с Иран