Израел е осъществил около 250 въздушни удара срещу Сирия, възползвайки се от неясната ситуация в страната. Атакувана е военната инфраструктура на Сирия.
Сирийската противовъздушна отбрана в Дамаск, Хомс, Хама, Латакия и Дараа също е била обезвредена при нападенията. Пред агенция ДПА ръководителят на обсерваторията Рами Абдел-Рахман определя ударите на Израел като "най-тежките в историята на Сирия".
Това в никакъв случай не е намеса във вътрешните работи на Сирия, интерес от подобно нещо няма, заяви израелският външен министър Гидеон Саар. Ставало дума за защитата на израелските граждани.
"Нападаме стратегически оръжейни системи като останали химически оръжия или ракети с голям обсег - за да не попаднат в ръцете на екстремистите", обясни Саар.
Израелските военни създадоха буферна зона на окупираните Голански възвишения и другаде - като временна мярка. А след като сирийски източници обявиха, че израелски части са напреднали далеч извън буферните зони на територията на Сирия и са стигнали на 25 км югозападно от Дамаск, израелски военен говорител опроверга тези сведения.
"Не е вярно, че частите са напуснали буферната зона", каза говорителят, цитиран от ARD и DW.
Арабските наблюдатели обаче подозират, че Израел преследва много по-далечни цели от предотвратяването на опасността, произтичаща от ислямистите. "Израел иска да остане най-голямата сила в региона, да действа както му харесва и да контролира географията", казва бившият генерал от сирийската армия Ахмед Ел Хамади.
Египет, Катар и Саудитска Арабия осъдиха израелските нападения срещу Сирия като нарушение на международното право. Тяхната позиция е, че Израел подкопава шансовете в Сирия отново да се установи повече сигурност след падането на Асад.
Снимка: БГНЕС