Южна Корея е сключила споразумение миналия месец да даде назаем 500 000 артилерийски снаряда калибър 155 мм на САЩ, което може да осигури на Вашингтон по-голяма гъвкавост при снабдяването на Украйна с боеприпаси, съобщи южнокорейското издание "Тона илбо", цитирано от Ройтерс.
Според вестника, който се позовава на неназовани правителствени източници, Южна Корея е решила да "заеме" боеприпасите, вместо да ги продаде, за да сведе до минимум възможността нейни снаряди да бъдат използвани в конфликта в Украйна. В статията се посочва, че отдадените под наем муниции ще бъдат използвани от САЩ на първо място за попълване на собствените запаси.
Миналата година Вашингтон закупи от Сеул 100 000 снаряда. През февруари американското правителство изрази желание да придобие същия или по-голям брой, но южнокорейският кабинет реши да потърси друг начин да предостави боеприпасите на съюзника си, пише БТА.
Засега няма коментар на информацията от страна на САЩ. Южнокорейският външен министър Пак Джин заяви пред репортери, че не е в състояние да потвърди изнесените от вестника данни, но добави, че становището на правителството в Сеул против предоставянето на смъртоносна военна помощ на Украйна остава непроменено, предаде Йонхап.
Снимка: БГНЕС
"България Еър“ с гореща промоция: Еднопосочни билети с до 35% отстъпка до края на годината
„Опера на върховете“ и „Сцена на върховете“ стартираха при голям интерес
Похитителят на Наталия има бази за укритие, в тези райони има много изоставени постройки
Осемгодишно дете блъсна с АТВ 4-годишно момиче в Градската градина на Шумен
Хранителен режим при целиакия
Защо две бременни жени могат да наддадат различни килограми?
Дентално здраве от детството до зрелостта: Училищна възраст и ортодонтски период – защо рискът от кариес се увеличава?
Лекарствен езофагит – кои медикаменти дразнят хранопровода?
Китайската сонда „Тянуън-2“ достигна астероид на 1 млрд. км от Земята
Загадъчна цивилизация е владяла Андите преди инките
Книгата, която обясни Вселената: „Математически начала на натуралната философия“
Уловиха „шепота“ на всички звездни експлозии във Вселената
В Генерал Тошево, Бяла и Сеново вече имат "Училища за пример"
Зеленски с призив към НАТО след смъртоносните руски удари край Киев
Разпитват сина на Тони Стораро заради колата му
„България Еър“ с гореща промоция: Еднопосочни билети с до 35% отстъпка до края на годината
Полицията във Варна представи спецтехника по повод професионалния си празник
Никола Богданов: Няма нужда хората вече да са тесни експерти, а да са бизнес насочени
Настроенията на инвеститорите в еврозоната се подобряват значително през юли
Британската Sky купува медийния бизнес на ITV за близо 2 млрд. евро
Приходите на Foxconn за второто тримесечие растат с близо 40%