Страните членки на ЕС постигнаха компромис в спора за налагането на петролно ембарго на Русия. От забраната за внос ще бъдат засегнати над 2/3 от руските петролни доставки в Общността, обяви председателят на Европейския съвет Шарл Мишел.
Максимален натиск над Русия, за да сложим край на войната срещу Украйна - тези думи използва белгиецът в своя публикация в Twitter.
Според информация на дипломати, по настояване на Унгария компромисът изглежда така: първоначално да се забранят доставките на руски петрол по море. Доставките, пристигащи по петролопроводи, засега трябва да не бъдат спирани. Така Унгария иска да продължи да получава руски петрол по земя - по най-големия петролопровод от Русия за Европа "Дружба", пише DW.
Към него са включени рафинерии в Източна Германия и Полша, както и в Словакия и Чехия. Германия и Полша обаче заявиха, че няма да се възползват от това изключение за доставките на петрол по земя. През следващата година Русия ще може да продава в страните в ЕС само около 1/10 от досегашните количества петрол. България получава отсрочка и ще може да купува руски петрол още две години.
С петролното ембарго Русия трябва да бъде наказана заради продължаващата вече над три месеца война срещу Украйна. Според преценки на мозъчния тръст Bruegel страните членки на Общността са плащали доскоро по около 450 милиона евро на ден за петрол от Русия.
Преди срещата на върха в Брюксел, на която беше постигнат компромисът, Унгария седмици наред блокираше ембаргото, подчертавайки своята силна зависимост от руския петрол. Забраната за внос на руски петрол е част от цял пакет със санкции. Той предвижда най-голямата руска банка "Сбербанк" да бъде изключена от финансовата комуникационна мрежа SWIFT.
Освен това държавният новинарски телевизионен канал "Россия 24", както и другите държавни канали - "РТР Планета" и "ТВ Центр", трябва да бъдат забранени в ЕС.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Десетки населени места в Бургаско останаха без вода заради авария
50% увеличение: До 350 евро за униформа на един ученик в София
Борбата с наркоразпространението ще се води с реални действия ВИДЕО
Залужни: Украйна никога няма да се присъедини към НАТО
Как гонореята води до стеснение на уретрата при мъжете?
Предлагат електронна здравна карта да замени хартиените книжки от 2028 г.
Лекарства против прилошаване при пътуване – как действат и какви рискове носят?
Безплатни кардиологични прегледи за жени в УМБАЛ „Лозенец“
Учени предложиха план за спасяването на Земята след смъртта на Слънцето
Снимка от Марс разкри „ходещ човек“
Бивш агент на ЦРУ твърди, че извънземните са сред нас
Учени предлагат нов начин за търсене на извънземни – по топлинната следа на черните дупки
37 са районите с потенциален риск от наводнения по Черноморието у нас
ГДБОП удари високотехнологична лаборатория за фентанил (ВИДЕО)
Небето над "Аспаруховo" става сцена за огромни цветни хвърчила
Ситуацията с Дунав ще става още по-критична в следващите години (ВИДЕО)
Още две варненски болници съдят Здравната каса
Зехтинът може отново да поскъпне през есента заради сушата и пожарите
Bayer отчете неочакван ръст на печалбата през второто тримесечие
Атанас Пеканов: Есента целим да стигнем над 95% от парите за разплащане по ПВУ
Меги Попова: Мигрантската криза в Сеута се използва като средство за натиск
преди 4 години
преди 4 години