Световната търговска организация ревизира прогнозите си за растежа на международната търговия със стоки за тази година и за 2022 г. От банката предупреждават, че двустепенното възстановяване оставя бедните страни изоставащи и в по-лошо състояние спрямо рисковете, произтичащи от проблемите на Ковид-19 и прекъсванията във веригата на доставки.
Световната търговска организация заяви в понеделник, че очаква търговията със стоки да нарасне тази година с 10,8% след спад от 5,3% през 2020 г. През март беше прогнозиран растеж от 8,0% за 2021 г.Търговският орган заяви, че растежът на търговията трябва да се забави до 4,7% през 2022 г., което надвишава предишната му прогноза от 4,0%, като търговията се доближава до дългосрочната си тенденция преди пандемията.
От СТО съобщават, че проблемите с веригата за доставки са по-изолирани в конкретни сектори. Дават пример за производителите на лаптопи и мобилни телефони, които са в състояние да намерят полупроводници, но производителите на автомобили страдат след рязкото намаляване на поръчките на чипове през 2020 г.
Прогнозата им се отнася само за стоки. Заявките са, че има признаци на възстановяване в сектора на услугите като информационните технологии и пътническия транспорт, но все още е далеч до нивото, предшестващо пандемията.
Четете повече по темата в bloombergtv.bg.
Снимка: Bloomberg.com
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Издирваният мъж от Перник е открит в критично състояние край жп линия
Абитуриентският бал вече струва като малка сватба
Лесна рецепта за уникално вкусното скандинавско лате
Самолет удари човек на пистата в Денвър
Катя Ивкова пое здравното министерство
Антония Ташева: С диагнозата лупус дойде облекчението и доказателството, че не съм „симулантка“
Системен лупус - кои органи може да засегне?
Проф. Иван Дечев: Честото нощно уриниране може да се дължи на доброкачествена простатна хиперплазия, но и на други причини
Светът е изправен пред рекордно супер Ел Ниньо: Какви са заплахите?
AI „изключва“ човешкия мозък: До какво води общуването с чатбот
Starship Flight 12: Подготовка за дебюта на версия V3
Lunar Outpost набра 30 млн. долара за разработката на лунохода Pegasus
СЗО успокои: Рискът от заразяване с хантавирус е нисък
Варна отбеляза Деня на Европа с тържествено изпълнение на химните на България и ЕС
Самолет блъсна човек на летище
Тръмп иска по-дълго примирие между Русия и Украйна
Какво ще бъде времето в неделя?
Фондът Neo Ventures инвестира в българската компания за сателитни данни Sfera Technologies
План на Турция за морските зони може да подхрани напрежението в Източното Средиземноморие
Кадър на деня: Строителна техника е изцяло потопена във вода на обект в София
Радев очаква да започнат да гърмят финансови "бомби" в министерствата