Властите на пет града в Нидерландия настояват за законови процедури за забрана на продажбите и доставките на нездравословни храни, т. н. фаст фууд, в заведенията за бързо хранене в опит да се борят със затлъстяването, според NL Times.
Става дума за Амстердам, Хага, Ротердам, Утрехт и Ед. Властите в тези градове са изпратили писмо до Пол Блокхайс, държавен секретар по здравеопазването, благосъстоянието и спорта, с молба за повече пълномощия, включително за намаляване броя на ресторантите за бързо хранене.
Отбелязва се, че въпросът за забрана на фаст фуд в заведения за бързо хранене е труден, тъй като градовете имат малко възможности да намалят количеството им в съответствие със закона за околната среда.
„Тъй като разглеждаме храната като индивидуален избор, общините и правителствата не могат да се намесват в това чрез законите за околната среда“, казва Аника де Рюйтер, доцент в университета в Амстердам, пред RTL Nieuws.
Министерството на здравеопазването, социалните грижи и спорта работи с общините, за да помогне за подобряване на хранителната среда в регионите. Част от това ще бъде проучването на въпроса за предоставяне на допълнителни правомощия на регионите, пише БГНЕС.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Ирина Шейк ще ходи по мачовете на Девин Букър
Кои цветя ни носят късмет и щастие?
Тайван променя тактиката си с танковете Abrams
Защо продължителното пътуване влошава хроничната тазова болка при мъжете?
Нова надежда при макулна дегенерация: Иновативна система за продължително лечение
Остра чернодробна недостатъчност след топлинен удар
България е с най-висока честота на вроден сифилис в ЕС!
Леден остров с размерите на Манхатън се откъсна от гренландски ледник
Археолози: Древните гърци са носили бижута от метеорити
Илън Мъск с мрачна прогноза за спасяването на Starship
Какво ще видим по време на пълното слънчево затъмнение на 12 август 2026 г.
Електромобилите станаха по-евтини от хибридите
Куриоз: Изритана топка по време на мач причини верижна катастрофа (ВИДЕО)
Наблюдаваме частично пълно слънчево затъмнение от България
НСИ показва как се променя официалната статистика с изложба в Морската градина на Варна
Мъж без книжка, опита да избяга от полицаи във Варна
S&P 500 започна седмицата почти без промяна, Intel тласна чиповете надолу
Администрацията на Тръмп е отнела над 175 хил. визи от началото на мандата му
Кадър на деня за 10 август
Руският Върховен съд забрани на антивоенната партия "Яблоко" да участва на парламентарните избори