Убийствени горещини и аномалии - човечеството го очаква огнената ера на пожарите

Последиците от глобалното затопляне се виждат най-вече в северните географски ширини, посочва проф. Йохан Голдамер

05.07.2021 | 10:14 Редактор: Жаклина Иванова
Убийствени горещини и аномалии - човечеството го очаква огнената ера на пожарите

Защо има все повече убийствени горещини и опустошителни пожари? Човечеството го очаква нова ера - огнената ера на пожарите. Особено засегнат ще е умереният континентален климат, твърди експерт.

От близо 50 години проф. Йохан Голдамер, ръководител на Глобалния център за наблюдение на пожарите към университета във Фрайбург, изследва глобалните промени в климата и отражението им върху различните екосистеми.

През 2013 година под ръководството на Голдамер 50 учени от цял свят изготвиха доклад до ООН за последиците от климатичните промени, в който става дума точно за опустошенията, нанасяни от горските пожари.

"Тогава политиците не ни послушаха, но днес изглежда, че нещата се променят", казва по този повод професорът.

Огън гори Арктика

Последиците от глобалното затопляне се виждат най-вече в северните географски ширини, казва той. В недалечното минало големите пожари в арктическите и субарктическите райони бяха рядкост. Растителната покривка и в частност хумусният слой на почвата пречеха на топлината да прониква надълбоко в земята. А днес, поради по-продължителните пролет, лято и есен, хумусният слой, покриващ зоната на вечната замръзналост (т.нар. пермафрост), изсъхва.

Това увеличава значително вероятността от възникване на естествен пожар, например след падането на мълния, а самият пожар бързо се разраства и обхваща големи територии, посочва експертът. В същото време, поради размразяването на почвите в арктическите региони, което е резултат и от общото повишаване на температурата на планетата, почвата губи своята устойчивост.

В Евразия цъка въглеродна бомба

Унищожаването на отделни екосистеми от пожари не е единственият проблем, който вещае настъпването на нова геоложка ера - "епохата на пожарите", както я нарича проф. Голдамер.

Поради промени в зоната на вечната замръзналост, огромните количества въглерод, натрупани в почвата, днес отново могат да бъдат освободени в атмосферата, което ще засили тъй наречения парников ефект, пише DW.

"Ето защо ние, учените, от години предупреждаваме за това, че в Евразия цъка "въглеродна бомба". По неговите думи, най-вече три страни са застрашени от това: САЩ, Канада и Русия. Те имат огромни територии с горска растителност, които съхраняват големи обеми метан и въглерод, "консервирани" в почвата.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК


3
0 rate up comment rate down comment 0
Б.Б
преди 2 години
Г-н Некой...като не си запознат с нещо не пиши нищо....Нормални процеси има само в твоята празна глава..гледай си картофите и зелето и не се излагай повече Сигнализирай за неуместен коментар
2
1 rate up comment rate down comment 1
НЕКОЙ
преди 2 години
Няма никакво глобално затопляне. Нормални процеси за сезона лято в северното полукълбо. Престанете с глупостите. Сигнализирай за неуместен коментар
1
0 rate up comment rate down comment 0
Нина
преди 2 години