Въпреки острия тон, ЕС продължава да има несъгласувана политика спрямо Русия

Москва гледа на Берлин и Париж като на "преговарящи страни"

12.06.2021 | 10:44 Редактор: Здравко Черкезов
Въпреки острия тон, ЕС продължава да има несъгласувана политика спрямо Русия

Преди около месец Русия официално определи две държави като "недружелюбни". Едната беше САЩ - тук няма изненада. Другата беше Чехия, включването на която в списъка на Кремъл подчертава как руско-чешките отношения достигнаха до дъно, което не е наблюдавано, откакто ръководените от Съветския съюз сили на Варшавския договор нахлуха в бившата Чехословакия през 1968 г., за да смажат Пражката пролет, пише Тони Барбър за Financial Times.

Приблизителната причина за това напрежение беше чешкото откритие, че руски агенти са отговорни за взривяването на чешки склад за боеприпаси през 2014 г. Последва взаимно експулсиране на дипломати. Но чехите и американците скоро може да имат компания в руския списък на "лошите момчета".

Според "Известия", прокремълски ежедневник, още осем държави са кандидати за включване. Австралия, Канада и Обединеното кралство образуват трио, считано в Москва за непоправимо проамериканско. Другите пет - Естония, Латвия, Литва, Полша и Украйна - са, подобно на Чехия, бивши съветски републики или сателити.

Пряката последица от попадането в официалния руски списък е, че ще бъде по-трудно за съответните правителства да наемат местен персонал за посолствата си в Москва. Но неофициалният списък, съставен от "Известия", има по-дълбоко значение. Немалка част от Централна и Източна Европа е в него, но Франция и Германия не са. Според Олег Шеин, руски законодател, това е така, защото Москва гледа на Берлин и Париж като на "преговарящи страни".

Оценката на Кремъл не е далеч от истината. На фона на общо влошаване на отношенията между Запада и Русия, е поразително, че Франция и Германия продължават да поддържат отворени канали за диалог въпреки липсата на осезаеми резултати. Демонстрацията на единство, която се очаква от президента на САЩ Джо Байдън и неговите европейски съюзници на предстоящата среща на НАТО, ще прикрие реалността, че политиката на ЕС спрямо Русия е несъгласувана.

Откровено казано, европейците от Централна и Източна Европа почти не вярват на колебливите усилия на ЕС за изграждане на стабилна политика в областта на отбраната, външната политика и сигурността. За тях НАТО и американският чадър над Европа са единствените надеждни гаранции за тяхната свобода.

Четете повече по темата Investor.bg 

Снимка: Bloomberg L.P.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК