"Така наречения Международен институт за близки източни и балкански изследвания (ИФИМЕС) използва маркетинг приложения за масово изпращане на хиляди имейли наведнъж, за да бомбардира буквално всички академични институции, до които могат да се домогнат, с доклади по така наречения Македонски въпрос," заяви за предаването "Брюксел 1" доц. Христо Костов, преподавател в два университета в Мадрид.
ИФИМЕС е институтът със седалище в Любляна, Словения, около чиято антибългарска дейност избухна скандал преди месец и за който властите в Скопие признаха, че е бил наеман от тях, но по думите им, "споразумението с правителството на Република Северна Македония е приключило през 2019 година". Преди месец българското МВнР привика временно управляващия посолството на РСМ у нас за обяснения дали правителството на РСМ е свързано с клеветническата кампания на този институт срещу България.
"На 19 май получих доклад - аз, както и всички колеги в социалните и хуманитарните науки, наречен "Северна Македония 2021г. Прави ли отново Европейският съюз следващата историческа грешка?“. В този доклад отново са манипулативно използвани термини като фашизъм, отричане на идентичност, за да печелят политическа и академична подкрепа, чрез окарикатуряване на българската позиция. Да изкарат България една неразумна страна, която отрича идентичност, която действа с фашистки похвати и по този начин да имат по широка подкрепа, и политическа, и академична, и сред населението изобщо“. Това каза за предаването "Брюксел 1“ Христо Костов, доцент по история и международни отношения в Schiller International University и IE University в Мадрид.
"Стигнали са дотам да се опитват да искат уволнението на академични кадри, които не поддържат про-скопски позиции. В тази позиция се оказах и аз, като вчера е получен донос от г-н Стойковски, който е президент на организацията Обединени македонци в Торонто, който е писал две страници с откровени лъжи и манипулации по повод моята дисертация за македонската миграция в Торонто“, допълни Христо Костов.
Доцентът обяснява, че се твърди, "че аз съм български националист и шовинист, и лъжец, и не отговарям на академичните стандарти и затова трябва да бъда незабавно уволнен. Моята книга да бъде забранена, защото е фалшива новина и е подобна на хора, които отричат Холокоста“, заяви доц. Христо Костов.
Цялото интервю гледайте в предаването "Брюксел 1“ в събота, на 22 май, от 17:30 часа.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Атанас Атанасов: ПБ е красноармейска власт, парламентът се превръща в гумен печат
Рецептата Dnes: Сръбска разядка
В Истанбул превръщат автомобилите си в спални, за да избегнат задръстванията
Земетресение от 4,2 в район в Гърция, където почиват много българи
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
Хороскоп за 21 юни 2026
Продължава да има недостиг на спасители по плажовете ни
Илин Димитров: Летният туристически сезон се забави
Очакват се температурни рекорди в цяла Европа
Два инцидента с туристи са станали в Банско
Здравното министерство подготвя нови правила за хосписите и палиативните грижи
Дефлацията на рисковата премия при петрола определя търговията на световните стокови борси
Сливането на SpaceX и Tesla ще направи Илон Мъск император
Израел и "Хизбула" са се съгласили с поредно споразумение за прекратяване на огъня