Министерският съвет ще приеме постановлението за определяне на минималната работна заплата. В Бюджет 2019 беше прието тя да е в размер на 560 лева. Повишението е с 50 лева спрямо тази година.
На Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) работодателските организации за пореден път се обявиха срещу административното увеличение на минималното възнаграждение с аргумент, че няма ясна методика за нарастването му. Социалните партньори не приеха и предложението на синдиката за по-високо заплащане на нощния труд.
"Четем средносрочната бюджетна прогноза, там пише колко ще бъде минималната заплата. Отдавна сме разбрали, че каквото и да си приказваме за минималната заплата, ще става това, което е написано в средносрочната прогноза", обяви Теодор Дечев от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).
"Не е важно колко е в нормативен документ минималната заплата, важно е колко е средната заплата - тя е 1200 лева. Има отделни отрасли, които са в много лошо положение. Те сриват общата сметка на средната заплата", настоя той пред Bulgaria ON AIR.
Любослав Костов, който е икономически експерт от КНСБ, посочи в "България сутрин", че преговорите в НСТС не вървят много бързо и договарянето може да отнеме няколко години. Той е категоричен, че бизнесът може да понесе и по-голям от предвидения ръст на минималната работна заплата.
Костов се позова на доклад на Европейската комисия в който се казва, че производителността на труда у нас е много по-висока от ръста на работните заплати и по думите му имаме пропуснати ползи.
"В държавния сектор има позиции, за които заплата 510 лева е подигравка. Но когато чистачката в БАН идва с нейния дългогодишен стаж и получава повече от младия астроном, не съм съгласен, че са ѝ малко на чистачката", даде пример Теодор Дечев от АИКБ.
"Казваме на тези хора, че 510 лева са им много. Новината е, че чистачките не заслужават 510 лева заплата. Да не забравяме, че тази заплата се облага", отговори Костов и попита риторично:
Как така българският работник не произвежда достатъчно в България, а като отиде в Германия изведнъж става производителен?
"От 11 години дремят някакви 25 стотинки добавка, защото никого не го интересува. Единственият проблем е при държавата", коментира Дечев относно спорния въпрос за нощния труд.
А според икономическия експерт от КНСБ служителите не само не печелят, но и губят пари по време на нощна смяна.
Вижте видеото с цялата дискусия.
Земетресение с магнитуд 4,1 по Рихтер на гръцкия остров Евбея
Очевидец на трагедията на Лъвов мост: На луд ли ще ме правиш за 40 евро?
Две момчета убиха трима съученици при стрелба във Филипините
Тръмп обвини европейски съюзници в НАТО, че не са помогнали на САЩ във войната с Иран
Защо едни лекарства се приемат на гладно, а други след хранене?
Как липсата на сън саботира усилията във фитнеса?
Пътуване със самолет при запушен нос – как да избегнем болка в ушите?
179 научни доклада представиха бъдещето на психичноздравните услуги на конференцията ENMESH в София
Астрономи потвърдиха съществуването на трета галактика без тъмна материя
Китай превърна изстрелването на ракети в туристическа атракция
Нито растение, нито гъба: Мистериозен 8-метров организъм е доминирал на Земята
В океана откриха „изгубен град“, който не прилича на нищо друго на Земята
Алжир обърна Йордания на Мондиала
Съдът образува ново дело по иск на „МБАЛ Варна“ ЕООД срещу НЗОК
Без ток във Варна на 23 юни 2026
Мачовете и спортът по ТВ днес (23 юни)
Виц на деня - 23 юни
Цената на петрола продължава да върви надолу*
Първият трилионер вече е ясен. Но кой ще бъде следващият?
Над половината нови клиенти на ОББ откриват своята сметка дигитално, без посещение в клон
CATL дебютира система за съхранение на енергия с натриеви батерии