Освен празник на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" днешният 24 май е специален с това, че през 2018 се навършва кръгла годишнина от предложението през 1878 г. да бъде основана градска библиотека.
Едва месец след Освобождението е бил необходим на българските управници да вземат решение, че за да е силна и просперираща България, ѝ е нужно развитие на културата и създаване на книжовен храм. За 140 години Националната библиотека е събрала милиони книги, документи и безценни съкровища.
"Писмеността, културата, духовността са онова, което прави народността, това което е. Ние сме това, което сме благодарение на нашата култура! Празник на писмеността нямат много народи. Затова трябва да ценим цялото си книжовно наследство такова, каквото е", казва Александър Мошев, архивист в "Български исторически архив".
А то е оцеляло през вековете заради хора като Александър, пазители на безценни книги, ръкописи и документи.
Сред хилядите древни ръкописи, писания датиращи от 10 - 11 век, богатството на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" се разкрива в едно от най-значителните за българския народ и духовност произведения. През 1765 г. Софроний Врачански прави прави първия препис на "История славянобългарска", а детайлите, качеството и прецизната изработка не позволяват на времето да го докосне.
Тайните на Националната библиотека се съхраняват в повече от 1 млн. и 600 хил. документа от българската история. Документи от национално значение!
Вижте повече в репортажа на Петьо Атанасов!
Снимка: Facebook
Турция ще достигне Луната през 2027 г. със собствен ракетен двигател
Мирчев: Мнозинството започна с фалстарт
Катя Ивкова пое здравното министерство
Антония Ташева: С диагнозата лупус дойде облекчението и доказателството, че не съм „симулантка“
Системен лупус - кои органи може да засегне?
Проф. Иван Дечев: Честото нощно уриниране може да се дължи на доброкачествена простатна хиперплазия, но и на други причини
AI „изключва“ човешкия мозък: До какво води общуването с чатбот
Starship Flight 12: Подготовка за дебюта на версия V3
Lunar Outpost набра 30 млн. долара за разработката на лунохода Pegasus
Нова CRISPR система използва ДНК вместо РНК за откриване на генетични цели
Тръмп обяви тридневно примирие между Украйна и Русия
Хороскоп за 9 май 2026
Новият премиер назначи 18 заместник-министри
92.52% от левовите банкноти и монети вече са изтеглени
Трима отпаднаха от състава на Черно море за мача с Ботев
S&P 500 и Nasdaq покориха следващите рекордни върхове
Какви са приоритетите пред новото правителство?
Зеленски подписа указ, позволяващ провеждането на парада в Москва на 9 май
Доналд Тръмп договори тридневно примирие между Украйна и Русия