Журналистът Юлий Москов не смята, че наложеното вето от президента Румен Радев върху промените в Закона за околната среда и водите е точно такова.
"Ако искаме в България да отпушим инвестиционния процес, трябва и ние да понагазим законите и Конституцията. С отлагателното решение, Радев предлага само да се продължи дебатът и да се обмислят още малко нещата", твърди журналистът в "България сутрин".
Промените в Закона предвиждат отпадане на втората инстанция при обжалването на ОВОС на големи инвестиционни проекти. Темата за инвестициите предизвика дебат в студиото на телевизията, като политологът доц. Татяна Буруджиева не разбира реакцията на част от сферата на бизнеса, която, по думите й, се притеснява от самия диалог и прозрачност.
"В Закона съществуват два аспекта и трябва да се избере единият. От една страна е сегашната ситуация, която пречи за развитието на икономиката, съсипва инвестициите. Държавата рискува да получи санкции за милиони евро заради забавени или неизпълнени проекти", смята Юлий Москов.
Другата страна на проблема със Закона, по думите на журналиста, е свалянето на решенията на една инстанция, което било в тежък конфликт с правосъдието.
Той даде пример със случай в Ню Йорк, когато кметът пита гражданите си какво искат - ликвидиране на престъпността или спазване на законността. И, ако искат ликвидиране - те трябва "малко да нагазят законите и Конституцията". При което нюйоркчани избрали първото.
Гостите на Bulgaria ON AIR коментираха и управленската програма на коалиционното правителство. Журналистът я нарече "чудо".
"Програмата е като чудото - никой не го е виждал, а всички говорят за него. Тя е дъвка за разтягане, която БСП притиска ГЕРБ да притежава, за да има за какво да се ругаят", обясни Москов, който е на мнение, че в страниците най-силно са изведени политиките на секторите на Делян Добрев и Валери Симеонов.
Българската икономика расте 2-3 пъти по-бързо, отколкото средната на европейско ниво
„Черно море” потопи ЦСКА в деня на моряците
Оставка на правителството няма да е заплаха за България в Еврозоната
„Байерн” надигра „Щутгарт” с хеттрик на Кейн
Хранителен режим при Хашимото
Стартират нови национални програми за скрининг на колоректален и цервикален рак
Защо корейското кимчи е полезно за имунната система?
Инфекция с Campylobacter при деца – как да я разпознаем?
Почистването на орбитални отломки може да се превърне в печеливш бизнес
Съоснователят на Neuralink стартира проект, който може да промени човешката еволюция
Роботът Optimus е усвоил бягането, движейки се почти като човек
Открита е уязвимост в механизма за възстановяване на ДНК на раковите клетки
Градската елха във Варна грейна с тържествен концерт (СНИМКИ)
Черно море потопи ЦСКА в дъжда на "Тича"
Скоро: Озоновата дупка ще изчезне непълно
Тъжна вест! Почина един от най-големите архитекти в историята
Какво време ни очаква в неделя?
Европа е изправена пред най-трудния момент в опитите си да избегне разрив с САЩ
Кадър на деня за 6 декември
Облигациите не защитават от AI балон
В Испания и Италия банките стимулират дългоочакваното възстановяване на акциите