България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Реформаторите зоват за оставката на министър Ангелкова

РБ би подкрепил, ако със закон се определи процент за всеки плаж в България, който да бъде пригоден за къмпингуване

15.03.2016 | 09:23 Редактор: Ирина Георгиева
Реформаторите зоват за оставката на министър Ангелкова

Министърът на туризма Николина Ангелкова трябва да си подаде оставката, настоя реформаторът Гроздан Караджов в Сутрешния блок на Bulgaria ON AIR.

"По-достойно е министърът на туризма да си подаде оставката. Първо в Парламента, в зала, възразихме срещу този текст, тя излезе да го защити. На трибуната в Народното събрание. След това си внесе неин си закон, с който да забрани къмпингуването. В неделя изведнъж си завъртя на 180 градуса и заяви, че този текст трябва да се преосмисли, защото е грешка. Ами щом е грешка, г-жо министър, създадохте много проблеми и вероятно ще се намери по-добър министър от вас", заяви Караджов.

Още по темата

Според него забраната да се къмпингува се прави и с устройствените закони. По думите му именно чрез устройствените планове на населените места и курортите са застроили всяка педя от Черноморието. Останали са само три места, където все още нищо не е заселено, въпреки че багерите бяха тръгнали и натам, уточни реформаторът.

"Аз съм първият измежду депутатите от РБ, които внесохме промяната Иракли, Карадере и Корал да бъдат защитени и да се знае, че за тези три места няма да има строеж", отбеляза той и добави, че според него държавата е закъсняла.

"Това закъснение, някъде в по-мъдри времена напред, когато децата ни ще поемат управлението върху страната, вероятно ще резултира, че определени места ще бъда разрушавани - хотели, постройки, дискотеки, за да се освободи места за природата. Тази природа ще трябва да се реколтивира, но това ще стане в едни по-мъдри времена", вярва Караджов.

Такова зверско презастрояване има само на няколко места по света, отбеляза той. Според него то служи за пример на всички нации какво правят глупавите народи.

"Допусна се в годините с тази необуздана алчност всичко да се презастрои, всеки да излезе на първа линия, както сега се обяснява защо не се иска къмпингуване на плажовете, както всеки с палатките и караваните се опитва да излезе все на първа линия, така със същата жажда и хотелите се надпреварваха да излязат на първа линия и имаме откровени случаи на хотели, пораснали вътре в пясъка на самия бряг. Тези хотели трябва да бъдат разрушени. Те никога не може и няма как да бъдат законни", подчерта той.

Според него въпрос на национална гордост, чест и принципи са плажовете да бъдат освободени в онези граници, които през 90-та година са наследени или в облика на така наречените социалистически комплекси.

"Не може и никога не е имало законова възможност в изключителната собственост на държавата върху плажната ивица някой да си построи нещо негово си. Така че това трябва да се възстанови. Да се намерят старите карти, едно по едно тези 120 места да бъдат изчистени от тези хотели. Като опозиционна сила ние ще заставаме точно зад това", посочи той.

Премиерът лансира идеята, че това е било предложение на РБ и наивните от ГЕРБ са се подхлъзнали, коментира Караджов.

"Вносители на този закон, с който се забранява къмпингуването по българските плажове са 7 депутати на ГЕРБ, 1 от България на гражданите и 1 от СДС. Това са вносителите и няма други. Ние, които сме в опозиция, внесохме Законопроект за защита на Карадере, Иракли и Корал. Това е разликата", уточни той.

"Затова е много силно подозрението и почти сме сигурни, че става дума за лобизъм: Чисто лобистка поправка на управляващите. Министър-председателят е обещал, че ще се внесе нов текст. Искам да видят текста. Обществото се надигна. С този текст се решава кризисен PR", добави още Караджов.

Реформаторът отбеляза, че в другите държави на всяко населено място, което е с курортен характер и има плажна ивица, има процент, който е обособен за къмпингуване и за каравани. Има осигурен ток, вода, изсмукване на отпадните води и отвеждане. Това нещо показва, че може да се направи регулация, уточни той.

Къде в България има разрешено къмпингуване? На практика всички традиционни къмпинги, които сме наследили са изчезнали, защото са застроени или разрушени, посочи той. По думите му РБ би подкрепил, ако със закон се определи процент за всеки плаж в България, който да бъде пригоден за къмпингуване

"Текстът трябва да се обсъди със специалисти. Да се запише за всеки плаж с определена категория ще трябва определен процент от него да бъде заграден и ограден във вид на къмпинг. Тогава гарантираме на хората, че има къде да се къмпингува. Това е ефективно наказание за презастроилите хотелите. В момента те се изживяват като частни собственици на плажната ивица пред вратите на хотелите им. Затова са кацнали на плажа", подчерта Караджов.

"Ако замърсителите са хората с палатките, това означава, че сме една от най-екологичните дестинации и най-скъпите за туризъм. Точно застрояването направи българският бряг непривлекателен, откъм мръсотия", добави той.