България сутрин

Начален часВсеки делник от 9:30 часа
още

Основният проблем на икономиката ни са недостатъчните инвестиции, смята проф. Ганчев

Има цели сектори, които не плащат никакви данъци, алармира икономистът

14.08.2026 • 11:19 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger

Продължават преговорите около новата формула за определяне на минималната работна заплата от 2027 г.

Представители на правителството, синдикатите и работодателите за втори път сядат на една маса, след като вече беше решено тя да не пада под 50% от средната основна за страната.  

Минималната ни заплата остава сред най-ниските

"Тези преговори започват, след като беше публикувана програмата за развитието на страната до 2030 г. Там е казано, че се отказваме от модела за ниски заплати и се ориентираме към модел на инвестиции и модернизация на икономиката", каза икономистът проф. Ганчо Ганчев в предаването "България сутрин".

По думите му размерът на минималното възнаграждение у нас остава неблагоприятен фактор за конкурентоспособността на страната, тъй като е по-нисък дори спрямо някои държави на Балканите, които не са членове на Европейския съюз (ЕС).

Според него е необходимо държавата да предложи компромисна формула при определянето на минималната работна заплата.

Проф. Ганчев подчерта, че проблемът не е толкова в липсата на критерии, колкото в недостатъчния анализ на ефекта от размера на възнаграждението върху икономиката.

Липсват стратегически икономически анализи

"Правителството не разполага с орган, който да прави стратегически анализи. Няма на какво да се стъпи, има само общи приказки", посочи икономистът пред Bulgaria ON AIR.

Проф. Ганчев свързва ниските възнаграждения и с общата ефективност на българската икономика.

"Когато нашата икономика е неефективна, минималната работна заплата ще бъде измежду най-ниските".

Като основно предизвикателство пред българската икономика проф. Ганчев посочи недостатъчния обем на инвестициите. 

"Притокът на по-големи инвестиции ще се реализира в дългосрочен план", каза икономистът.

Според него е необходимо да се обърне внимание и на сектори от икономиката, които не внасят данъци, като държавата трябва да търси механизми за извеждането им от сивия сектор.

"Има цели сектори в икономиката, които не плащат никакви данъци. Би трябвало да ни предложат вариант за изсветляване на сектора".

Работата по бюджетите трябва да върви паралелно

Проф. Ганчев коментира, че работата по настоящия бюджет трябва да бъде съобразена и с подготовката на бюджета за 2027 г., като двата процеса да вървят паралелно.

Икономистът обърна внимание и на инфлацията, като определи темата като сложна и често обсъждана без достатъчно компетентност. 

"Инфлацията е сложен въпрос, който се дискутира често недостатъчно компетентно. Нашият инфлационен процес не се отличава кой знае колко от другите страни", заяви проф. Ганчев.

Той коментира и поскъпването на храните:

"Покачването на цените на храните е глобален процес, наблюдава се и в САЩ. Не бива да разглеждаме нашата инфлация като нещо, което е извънредно".

По думите му България като цяло следва общите инфлационни тенденции, като отделни временни отклонения в една или друга посока постепенно се коригират от пазарните процеси.

Снимка: Magnific


  • Последни
  • Четени
България сутрин виж всички Виж всички
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички