Ценовата регулация на лекарствата поставя аптеките под сериозен натиск, а разходите за дейността им продължават да растат.
Председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира в ефира на "България сутрин" необходимостта от промяна на надбавките, дигитализацията в сектора и проблемите с достъпа на пациентите до медикаменти.
Надбавките за аптеките са сред най-ниските в ЕС
"Това не е надценка. Когато говорим за лекарства, има надбавки, когато говорим за лекарствата по лекарско предписание. Когато производител регистрира лекарство, той регистрира и цена. Тя се сравнява с референтни държави в ЕС и не трябва да е по-висока от най-ниската в която и да е от тези държави. Върху нея има максимална надбавка за търговец на едро и такава за аптека. Има и лекарства, които са десетки хиляди левове, за които аптеката получава не повече от 12 евро", обясни той.
Недостиг на фармацевти и растящите разходи
По думите му ценовата регулация лишава аптеката от вдигане на цените, както другите търговци, но разходите се увеличават.
"Нищо не защитава аптеката с разходите. Имаме много магистър-фармацевти, но вече не желаят да работят в аптеките, защото няма как да им се плати. Осъзнаваме социалната роля на аптеката. Говорим за нормално повишаване, надбавките са най-ниските в ЕС. В България изискванията не са по-леки от тези в Западна Европа. Имаме едно от най-високите ДДС - 20%. В Германия надбавките стигат до 40%. При нас около 25% смятам, че е постижимо и нормално", допълни Маринов за Bulgaria ON AIR.
Според него дигитализацията помага и дава възможности на съкращаване на срока за изплащане от Националната здравноосигурителна каса към аптеките.
"Пазарът е направен така, че да е добре на верижните структури. В определени аптеки цените на някои лекарства са по-ниски, отколкото в други и това изкривява пазара. Има сериозни финансови интереси - някои хора са много големи", посочи Димитър Маринов.
"Правилата са създадени така, че някои станаха много големи в пазара на лекарства. Пациентът с много разправии намира определени лекарства, налични само в някои аптеки, които имат монопол върху разпределението на лекарства", изтъкна той.
Лошите кредити растат: Експерт предупреждава за риска от дългова спирала
Непознатата Гърция 4: От път през морето до най-дългия висящ мост (ВИДЕО)
Австриец изчезна в морето край хърватски остров
Какво са фонтанелите и защо не трябва да ни плашат?
Безплатни кардиологични прегледи в УМБАЛ „Св. Екатерина“
Модерна изолационна камера заработи в Инфекциозната болница
Какво показва цитонамазката?
Сондата „Джуно“ надникна под повърхността на Йо: Откри нещо изумително
Учени: Млечният път е по-голям, отколкото предполагахме
Starship 40 оцеля след меко кацане във водата при исторически полет
Астрономи започнаха търсене на извънземни технологии в милиметровия радиодиапазон
Млада шофьорка засече и уби 55-годишен мъж с ел. тротинетка
Двама българи се удавиха край Александруполис
Безплатен концерт на площада "Независимост" по случай Освобождението на Варна
Технически проблем затвори детския плувен басейн в ПК „Приморски“
Получаваме още година гаранция, ако при дефект на стоката изберем ремонт пред замяна с нова
Финансист: Има риск от спад на БВП на България и по-голям бюджетен дефицит
Решенията на водещи банки за лихвите ще бъдат във фокуса на пазарите тази седмица
Обявеното обратно изкупуване тласна нагоре акциите на CATL
Затишието в Близкия изток окрили азиатските пазари