Българският парламент одобри разполагането на 8 американски самолета на база "Безмер". Иран изпрати нота с предупреждение, че така България се включва във военните действия срещу нея.
"От утре самолетите могат да се разположат в авиобаза "Безмер" и да изпълняват задачите си, които са свързани с дейността на САЩ в Близкия изток. Някъде по-близо до Иран ще зареждат, за да действат по-успешно, без да се връщат в базите. Авиобаза "Безмер" е една от базите от споразумението със САЩ от 2006 г. - и досега са ползвали базата", заяви Пламен Димитров от Българското геополитическо дружество в "България сутрин".
"Американците, когато се базират някъде, много добре си правят оценката. Беше странно как премиерът даде всичко да се реши в Народното събрание, когато е ясно, че има мнозинство. Един вид пита себе си. Още не сме определили на коя страна сме. Логистичната операция, която ще правят, е част от войната в Близкия изток", допълни председателят на УС на Съюза на офицерите от резерва "Атлантик" полк. Вилис Цуров за Bulgaria ON AIR.
България не може да откаже американската подкрепа
Според Димитров България е в ситуация, в която не може да откаже американските самолети, защото получаваме военна помощ по американска програма.
"Пистата на авиобазата е модернизирана, но зареждането ще става по-бавно, защото няма толкова голяма складова база, колкото в София. Би било странно България да не получи нота. Ясно е, че от България ще има гориво, което зарежда самолетите в бойната операция. Мишени са всички бази, където има американски самолети. За да пристигнат до България ракети от Иран, трябва да минат през 2-3 пояса на отбрана. Американската администрация не планира да свърши войната преди 1 октомври", изтъкна той.
"Докато предишните няколко правителства подкрепяха Украйна, сегашното правителство показа, че българската армия на разполага повече със свободно въоръжение, което да ѝ предоставя, което е промяна на ниво реторика", посочи още Димитров.
Необходим е Консултативен съвет по сигурността
Би трябвало да се свика Консултативен съвет, за да уведоми правителството за действията, които смята да извърши, категоричен е полк. Цуров.
"Заплаха за нашата сигурност няма. Подписките, които вървят, показват неосведоменост на хората. Зареждането на самолетите може да не бъде само в тази авиобаза. Много вероятно е да зареждат там, където е по-бързо, като на летището в София. И на север, и на юг нашите съседи биха казали "добре дошли" на тези изтребители, защото това значи по-голяма сигурност", поясни председателят на УС на Съюза на офицерите от резерва "Атлантик".
Снимка: БГНЕС
Камион с пясък се обърна край Чепеларе
Найденов: Статуквото в съдебната власт продължава да действа по познатия начин
ЕС постигна съгласие за разширяване на санкциите срещу Русия
Депутатите избраха Пламен Тодоров за член на КПК
Как по естествен начин да предпазим кожата си от вредите на слънцето?
Генитален херпес - как протича инфекцията?
Как топлинният стрес може да повлияе на яйчника и качеството на яйцеклетката?
Ива Милева: Най-трудното по пътя към диагнозата е неизвестността, докато чакаш да разбереш какво ти е
Откриха гигантски източник на въглерод: Това е най-голямото пресъхващо езеро в света
Определиха максималната продължителност на човешкия живот
Тръмп нареди разсекретяване на информация за НЛО
Мъхът може да генерира електрически вълни, подобни на мозъчните сигнали
Над 400 сигнала са постъпили на телефон 112 след бурите в страната, във Варна - близо 100
ЕС одобри нов пакет санкции срещу Русия, запази тавана на цената на петрола
Явор Гечев: Американските самолети в „Безмер“ са в интерес на България
Асен, който похити Наталия: Не съм я отвлякъл
Без вода днес във Варна и региона
Дебат за трудовия стаж: Синдикатите говорят за отнемане на права, бизнесът - за справедливост
3% лихва по депозит в евро в tbi bank app
Зелена вълна обхвана азиатските пазари в четвъртък
„М Рент“: Доверието е най-важният фактор при избора на автомобил под наем
преди 28 минути