От месец август шофьорите ще плащат с 30% по-скъпи винетки.
Средно около 4 млн. евро на месец ще бъде допълнителният приход от увеличението, изчисли директорът на Националното тол управление проф. Олег Асенов.
Той изтъкна в ефира на "България сутрин", че от 1 юли в 7 държави в ЕС е имало актуализация на цените, а в България закъснява с месец заради административни пречки.
"Очакваме тези средства да бъдат инвестирани в подобряване на българските пътища. Предстои да оценим всеки метър от пътната мрежа какъв е неговият приход. Да видим къде има интензивно изхабяване, където приходът е по-голям, да видим къде са червените зони с недостиг на финансиране, говори се все повече за концесиониране", заяви проф. Асенов.
Анализът ще е готов до края на август. Това ще даде обективна база за промяна на модела на финансиране. По думите му сегашният метод - даване на пари, които да бъдат усвоени, няма да доведе до подобряване на качеството на услугата.
Таксуване за изминато разстояние
В ефира на Bulgaria ON AIR директорът на Националното тол управление даде пример за несправедливо плащане на една и съща цена: ако един човек изминава с автомобил 50 км на седмица по път ниска категория, той не трябва да плаща същото като бизнес пътуване от София до Бургас 3 пъти седмично.
Промяната в начина на таксуване трябва да е готова до 2030 година.
Червените зони
Като пример за такава той посочи Хаинбоаз с над 3000 тежкотоварни камиона на денонощие.
"Финансира се като пътя Русе - Кубрат, където натоварването не е същото. В бюджета за 2027 г. да бъдат въведени участъци, в които толът да е с по-висока ставка като доказваме, че разходите за поддържка са по-големи в сравнение с друг такъв участък в равнинна зона", посочи проф. Асенов.
Като друг проблем той посочи голямата фрагментация на пътищата в България, които са проектирани така, че достигнат "до всяка барачка" и това създава проблеми при поддръжката и пътната безопасност.
Мантинели и пътни знаци
По думите на госта общият пазар и стандарти ни налагат определени регулации, свързани с пътната безопасност и страната ни влиза в ритъм с новите стандарти за мантинели, пътища.
Резултатите от контрола на тежкотоварни автомобили в изпреварващата лента показват превъзпитателната роля на санкциите.
"За една седмица има над 2000 нарушители. През първите дни 500, вчера 270. Популяризирайки го и говорейки, че това поведение вече се санкционира 7/24, дава ефект. Това е подходът - насищането с технически средства е един елемент да се влияе върху рисковите фактори на пътя", каза проф. Олег Асенов.
Той подчерта, че мерките трябва да влияят и на манталитета на шофьорите, а каузата за намаляване на жертвите по пътищата да бъде обща и цивилизационен избор.
Борсов анализатор: Стотици хора в България всеки ден инвестират в злато
Сърбия активира Механизма за гражданска защита на ЕС заради пожарите
Наглост: Точили минерална вода от Спешното, за да си пълнят басейна
Арестуваха управител на три магазина в Слънчев бряг
Български учени проучват растителна комбинация за метаболитно здраве
Ротавирус при децата – какво трябва да знаят родителите на бебета и малки деца
Безплатни прегледи при детски кардиолог в бургаската детска болница от 24 август
Безопасно ли е плуването за бременни?
Разгадана е мистерията на пирамидата Уака Пукляна: Откриха доказателства за древен кървав ритуал
Китай се прицелва в лунния лед: Мисията „Чанъе-7“ се готви за старт
„Джемини-5“: Първият едноседмичен полет в космоса започва на 21 август 1965 г.
Драсканиците в полетата на тетрадките са традиция от XIII век: Какво разкриват?
„Събор Кривини“ дарява всички приходи от входни такси за ремонт на храм в Долни чифлик
Какво време ни очаква в събота?
Случай на заушка е регистриран във Варна
Капитанът на националите по водна топка: Дадохме 110 % от себе си на европейското във Варна
Предстои 51-ото издание на Националната купа по шахмат „Морско конче“
"Перфектната буря" надвисва над пазара на храни тази зима
Бизнес активността в САЩ расте с най-бързите си темпове от над четири години
Какви са вариантите на САЩ за Иран?
SOFIX расте с 2% за седмицата благодарение на "Еврохолд", "Софарма" и "Уайзър"