Американският президент Доналд Тръмп предупреди Техеран, че ще атакува ирански електроцентрали и мостове, ако не освободи до утре Ормузкия проток. Иран отхвърли ултиматума и заяви, че няма да отвори протока без компенсация.
Възможен или невъзможен е мирът
"Вероятно се води индиректен диалог между САЩ и Иран с посредници, предават се съобщения. От тези сигнали, които досега имаме и от американска, и от иранска страна, е ясно, че няма никаква точка за постигане на разбирателство. Това означава, че е по-вероятно да се случат тези удари, с които заплашва президентът Тръмп, не виждам къде могат да се срещнат гледните им точки", заяви Пламен Димитров от Българското геополитическо дружество в студиото на "България сутрин".
Той прогнозира, че войната в Близкия изток няма да завърши скоро.
Според международния анализатор проф. Йонко Мермерски, когато не могат да се постигнат стратегически цели чрез преговори, има тактически цели.
"Във всяка война има пропагандна част, която наричаме хибридна война, имаме тактическата, в която Иран бива смазан и имаме ядрена, но дотам няма да се стигне за щастие. Европейците дори не желаем да дадем въздушно пространство за прелитане на американски самолети. Тръмп има политически гръбнак да се докара един конфликт докрай с победа", допълни той в ефира на Bulgaria ON AIR.
По думите на Пламен Димитров Иран не смята да се предава, а Тръмп има две противоположни мотивации за действие.
Какви са възможностите на САЩ и Иран
"Желанието му е всички да признаят, че е велик, като за целта трябва да постигне категорична победа над Иран и Иран да се предаде. Това означава, че трябва да продължи бойните действия. От друга страна цената на петрола, на горивото в САЩ нарасна значително, а това е ключов политически въпрос за всеки американски президент, което може би го тласка към това, че войната трябва да приключи по-скоро, за да се успокоят цените на петрола. Има мотивация и да продължи, и да спре", коментира Димитров.
Проф. Йонко Мермерски поясни, че Иран, ако има достъп до по-сериозни оръжия, които могат да предоставят до мишени наоколо около тях, те стават непробиваеми.
"Позицията, която Иран показва като непоколебимост, е фасада, защото отвътре нещата при тях изобщо не са розови", каза международният анализатор.
Пламен Димитров уточни, че Иран е разбрал, че имат по-силно оръжие, една по-голяма заплаха, която е по-важна за тях от предполагаемото ядрено оръжие, с което някога могат да се сдобият и това е възможността да затворят такава стратегическа водна артерия като Ормузкия проток.
"САЩ целят капитулация на Иран, което засега не е възможно, може да се наложи да действат и американските морски пехотинци в района на Персийския залив, да се премине към сухопътна операция", подчерта Димитров.
"Извън опасността от много силна ядрена държава с хубава програма за ракети Иран да няма такава - другото най-важно нещо е да нямаме обезпокояване на петролния или енергийния пазар", каза още проф. Йонко Мермерски.
Григор Димитров влезе в основната схема на US Open
Днес захлажда, дъжд и гръмотевици на места
Видяхте лисица? Ето какво символизира това
Дъщерята на Кейти Пери стана на 6 г.
Стимулирането на блуждаещия нерв превръща ученето в трайно
Черницата подкрепя чревното здраве
Как да се предпазим от антракс, когато огнището е вече факт?
Аглутинация на сперматозоидите – защо се слепват и кога това пречи на зачатието?
Изненадващо откритие на Марс: Учени намериха вода на най-високата планина
Учени разкриха: Какво крият мистериозните „малки червени точки“ във Вселената
Мистериозна подземна структура в Перу потвърждава древна тайна, пазена от векове
Ентомолог твърди, че е видял насекоми и влечуги на снимки от Марс
Гордън Браун с тревожна прогноза: Европа не е била толкова близо до Трета световна война от 60-те
Президентската битка се заплита: Кой може да стигне до балотаж?
Туристи изчакват края на работния ден на спасителите, за да пренебрегнат забраната за къпане в морето
Всеки трети в ЕС плаща за стрийминг, в България – едва един на десет
Президентският вот наближава: Кои са обявените кандидати
Кадър на деня за 27 август
Американските борси се оцветиха в зелено покрай подема на акциите на Nvidia
Димитър Радев: Наличната информация подкрепя ново повишение на лихвите от ЕЦБ
Държавата ще подкрепи тежкотоварния трафик с 55 млн. евро
преди 4 месеца
преди 4 месеца
преди 4 месеца
преди 4 месеца
преди 4 месеца
преди 4 месеца