Националният туристически фестивал 2025 идва с вкус, кауза и рекорден размах. Кулминация ще бъде официалният опит за балкански рекорд.
На 12 юли ще бъде приготвена най-голямата селска юфка със сирене и масло на Балканите - над 600 килограма храна, 1500 порции, удостоверени от Балканската книга на рекордите.
"За втори път се провежда този фестивал, преди много години е имало т.нар. Национални туристически събори, но ние решихме да сме малко по-модерни. За втори път на Меча поляна от 11 до 13 юли ще бъде проведен Националният туристически фестивал. Ще има много интересни дейности, активности и забавления за всички, които ще посетят това събитие. Най-важното, което трябва да знаят хората е, че това е посветено на 130-годишнина на организирания туризъм в Българи, или т.нар. рожден ден на Българския туристически съюз", каза председателят на БТС Венцислав Венев в студиото на "България сутрин".
Очакват се рекорден брой участници. Фестивалът се движи главно от млади хора.
"Над 1000 записвания имаме до този момент, което за нас е голяма изненада, но много се радваме за това. Очакваме с нетърпение да започне програмата, в която има включени детски лагер. Той започва от петък на обяд. Вечерта ще е официалното откриване, всичко това го правим, за да подкрепим местните общности и местния бизнес. Очакваме кметът на община Самоков да открие събитието в 20:00 ч. на 11 юли", допълни Венев в ефира на Bulgaria ON AIR.
Няколко похода за участниците
На 12 юли ще има обучения по ориентиране, катерене.
"Продължаваме да подценяваме планината, в последните години станахме свидетели на много инциденти, тъй като хората не са подготвени. Мислят, че е лесно. Ще имаме няколко похода, които ще покажат реално как трябва да се държат туристите в планината, един от които ще бъде кръговият поход пред Йончево езеро. Едно от най-важните неща е екипировката", коментира гостът.
Също така Венев призова да се спазва чистота и да внимаваме с огньовете.
Гледайте целия разговор във видеото.
Една от 36: На Острова се продава Lada Niva уникат за 22 хил. паунда
Венера във Везни - какво предстои за зодиите?
Левски победи Локомотив Пловдив с 2:0
Топлинен удар и дехидратация при кърмачета: какво трябва да знаят родителите
Кървене след секс – трябва ли да се притесняваме?
Почти половината бебета по света са изключително кърмени през първите шест месеца
Как се променят костите с напредване на възрастта?
Кинжалът на Тутанкамон е изкован от метеорит
Сондата „Луси“ на НАСА успешно тества камерите си преди срещата с троянските астероиди
Космическият влекач LINK се стабилизира и се готви за среща с телескопа Swift
Арктика с исторически температурен рекорд: близо 34°C зад Полярния кръг
Двоен ръст на чревните инфекции за седмица във Варненско
Вечерен крос ще се проведе тази събота в Морската градина на Варна
Тази събота: откриват ловния сезон за пернат дивеч
ФК Девня гостува на Атлетик (Провадия) за Аматьорската купа
Национална мрежа за децата: Саморазправата не е правосъдие след случая с „ловци на педофили“
S&P 500 записа нов рекорд в очакване на отварянето на Ормузкия проток
Кадър на деня за 7 август
Кредитите у нас нараснаха с повече от 16% за година до близо 66 млрд. евро в края на юни
Апелативният съд не позволи на Тръмп да строи новата бална зала в Белия дом