Над 43% от българите не са прочели нито една книга през изминалата година. Това сочи представително социологическо изследване "Достъп до култура", обхващащо над 1000 души.
"Отговорните институции, които се занимават с културна политика, не предприемат мерки за развитие на аудиторията, за насърчаване на гражданите до културни дейности. Имаме като препоръка всички младежи да бъдат обхванати с културни паспорти", заяви директорът на Обсерваторията по икономика на културата Диана Андреева-Попйорданова в "България сутрин".
По думите на съоснователя на "Фабрика за идеи" Янина Танева, работа на държавата е да осигурява равномерен достъп до блага, каквото е и културата
"Държавата преди всичко има роля да създава политики през публичното финансиране. Ние сме организация, работеща на терен в малки населени места и виждаме, че има глад за разнообразие, преживявания. Когато това не се случва, потребността отпада", допълни тя за Bulgaria ON AIR.
Трябва да се гарантира развитието на културата
Според Попйорданова се отчита дефицит на цялата палитра от културни дейности дори в областни градове.
"Около 1/4 от населението заявява, че няма достъп до културни дейности в населеното си място. Много често там има само едно читалище, което не е достатъчно само по себе си. Държавата следва да гарантира развитието на отделните райони в страната", обясни гостът.
Не е приоритет за държавата развитието в културната област, категорична е Танева.
"Вижда се ясно как липсата на политика задълбочава проблема. Има цели социални и възрастови групи, които живеят в културни пустини. Важна е синергията с Министерството на образованието, но това не се случва", посочи тя.
Гледайте целия разговор във видеото.