Проектът "Славки приказки" изследва и представя българската идентичност по нов и различен начин, а основният фокус пада върху периода на Прехода. Славки е съчетание от сладко и славянско, като момичетата визират именно тази част от Източна Европа.
"Проектът се зароди в университета. Учехме в Англия, бяхме доста отдалечени от България. Докато живяхме там, започнаха да ни липсват неща от България, които не сме очаквали - панелките и нещата, които ни различават от западната култура. По-истинските и естествени неща са това, което наистина ни отличава. Учим изкуство и всички проекти се завъртяха около българската идентичност. Искахме да покажем на Англия как изглежда нашият дом", разказа Анна Иванова в "България сутрин".
"Художници сме, не сме макетисти. Повечето от нещата, които измисляхме, са били интуитивни. Едната прави чертежи, другата изпада в детайла, за да се получи нещо по средата. Преходът не е много далеч от нас. Били сме деца, когато сме влезли в ЕС. Дори така кръстихме апартамента - 2007", сподели на свой ред Калина Иванова за Bulgaria ON AIR.
Двете си задават въпроса какво значи за тях Преходът и как им се е отразил на поколението им. Чрез себеанализ стигат до извода, че този период живее вътре в теб.
Анна Иванова отбеляза, че целта на проекта е да се погледне на източноевропейското и балканското по нов начин. Той цели да покаже, че не сме хора втора ръка.
Момичетата вече търсят нова тема за следващия си проект.
Гледайте целия разговор във видеото.
Джартов: След взрива ситуацията е под контрол
Пожарът край Бобошево е ликвидиран
Бродви: Русия планира да увеличи атаките с балистични ракети до 200 едновременно
Защо продължителното пътуване влошава хроничната тазова болка при мъжете?
Нова надежда при макулна дегенерация: Иновативна система за продължително лечение
Остра чернодробна недостатъчност след топлинен удар
България е с най-висока честота на вроден сифилис в ЕС!
Илън Мъск с мрачна прогноза за спасяването на Starship
Какво ще видим по време на пълното слънчево затъмнение на 12 август 2026 г.
Коя е държавата с най-много пирамиди в света?
Учени с революционно откритие: Вече е възможно да се отглежда месо в зеленчуци
Ясни са победителите в 50-ия юбилеен международен бридж фестивал „Варна“
31 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
Изложбата „Море“ събира 12 варненски художници в музея „Георги Велчев“
Какво време ни очаква във вторник?
НАП не откри съществени нарушения при фестивалите в Бургас и Банско
КЗП е наложила санкции са за 1,31 млн. евро през периода на двойното обозначаване на цените
Украйна подпали в Сибир един от най-големите нефтохимични комплекси в света
Г. Добрев: Липсата на единен пазар и финансиране тласка европейските "еднорози" към САЩ