Президентът Румен Радев свика днес Консултативния съвет по национална сигурност за рисковете и заплахи от употребата на наркотици сред младежите.
"Консултативният съвет може да прави само предложения и становища. Ако погледнем Наказателния кодекс, проблемите с всички възможни контакти с наркотични и упойващи вещества са обхванати в неговите разпоредби и се санкционират. В това отношение е много добре уредена наказателната част на подобни деяния. Обаче някои от нормите сравнително рядко се употребяват. Там има много тежко наказание за лице, което предоставя наркотични вещества някому, знаейки, че количеството, което предоставя може да причини и смърт", каза адвокат Людмил Рангелов в студиото на "България сутрин".
Наказанието е до 20 години.
Превенцията е на две нива
"Имали сме немалко случаи от предозиране. Работи се повърхностно, включително в тази най-тежка борба срещу употребата на наркотични и упойващи вещества. Делата, свързани с наркотици и алкохол, най-често приключват със споразумение. За превенцията преди всичко е семейството. Няма как детето ти да употребява такива вещества и ако си родител на място да не го усетиш", допълни Рангелов.
Според психолога Росица Станулова превенцията има две нива - превенция на търсенето и мерки по отношение на търсенето и предлагането.
"Институциите, свързани с превенция за предлагането, са една значима страна по темата. Разпространението е криминализирано деяние. Другият проблем на предлагането и на тези, които отговарят за санкционирането на тези, които предлагат, е това, че веществата, които се предлагат, както и дизайнерските дроги, те са с една-две крачки напред. Те се правят от вещества, които все още не са включени в Закона за наркотичните вещества", поясни тя в ефира на Bulgaria ON AIR.
Забраната за продажба ще удари производителите
По думите ѝ най-успешният подход за превенция е от връстници към връстници.
"От немалко време се разчита децата сами да възпитат себе си, те сами да си поставят рамки и контрол. Ние все повече акцентираме върху информативността за родителите. Когато не им е опрял ножът до кокала не се сещат да се информират, но се предизвика интерес по темата. Отказваме да работим в случаи, когато родителите отказват да се ангажират", разкри психологът.
Адв. Рангелов е на мнение, че забраната за продажба на вейпове би могла да има ефект върху разпространители и производители, но ако това се обвърже със строги санкции, които няма как да бъдат избегнати.
"Нуждите при тийнейджърите са в посока любопитство, на това да бъдат признати в групата. Ефективната превенция трябва да бъде с дългосрочна програма и трябва да има постоянство във времето. С децата са нужни разговори, те имат нуждата да бъдат чути. Преди Плевен при нас имаше поне 3 случая на падания от високи етажи след употреба на хексахидроканабинол, аналог на традиционната марихуана, която много отдавна се лансираше чрез вейпове", добави Станулова.
Адвокат Людмил Рангелов смята, че КСНС е поредната превенция.
Гледайте целия разговор във видеото.
Снимка: БГНЕС