С новия бюджет да се увеличи квотата за ваучери за храна, тъй като потребителите нарастват и има голямо търсене - за това настояват от Асоциацията на операторите на ваучери за храна.
"Ние не настояваме за увеличение на тази квота, работодателите и служителите настояват за това увеличение. През миналата година беше 1,6 млрд. лв. и смятаме, че във връзка с увеличеното потребление тази квота следва да се увеличи до 1,8 млрд. лв.", заяви главният секретар на Асоциацията на операторите на ваучери за храна Таня Обущарова в "Българи сутрин".
Чрез ваучерите се запазва покупателната способност
Тя поясни, че квотата не излиза от държавния бюджет и маркира максималния размер ваучери за храна, които работодателите могат да дадат.
"Във връзка с увеличението на доходите през последните години, продължава и инфлацията на хранителните продукти. Всички го усещаме по джоба си. Основни цени като на млякото, яйцата и маслото постоянно растат", допълни Обущарова за Bulgaria ON AIR.
По думите ѝ работодателите смятат, че за да запазят покупателната способност на техните служители, е редно и този фактор да нарастне.
"Хората чакат всеки месец тези средства и тази социална придобивка е високо ценена от тях. Квотата заляга в държавния бюджет всяка година, като тя се определя в парламента от народните представители. И синдикалните представители настояват за това", коментира гостът.
Хората са доволни от допълнителните средства
Особено след дигитализацията на ваучерите употребата е станала още по-лесна, категорична е Обущарова.
"Използват се приоритетно за храна. Забелязваме растеж в броя на търговските обекти. Хората вече не изхарчват цялата сума на ваучера, а пазаруват за по-малки суми и за семейния пазар. Ваучерите помагат изключително много. В наше проучване, което направихме през септември 2024 г., 96% от служителите казват, че са доволни от ваучерите, 84% от тях казват, че увеличават покупателната им способност, 85% вярват, че ако сумата се увеличи, ще подобрят качеството на хранителните продукти, които ползват", изтъкна тя.
Гледайте целия разговор във видеото.
Снимка: Bloomberg.com
Как да носим правилно бялата риза
Задържаха румънец, призовавал към убийства, палежи и екстремистко насилие
Най-кошмарният супергерой? Хлебарка с водолазен костюм
Криза в британския флот: готовността на бойните подводници отново е нулева
Мозъкът има древен „филтър“, който решава кое заслужава вниманието ни
Защо шумът на дъжда ни успокоява?
ВМА въведе уникална за България апаратура за по-прецизна и по-безопасна диагностика
Инхибитори на комплемента – приложение при хемолиза и редки заболявания на имунната система
Най-странният вулкан в света се крие в Антарктида, златото там прави нещо невиждано
Монахиня с шокиращо твърдение: Извънземните са демони под прикритие
Учени предлагат изкуствено затъмняване на Слънцето като мярка срещу супер Ел Ниньо
Уникален пейзаж: Пустиня в Боливия се превръща в гигантско огледало
Русия сваля стандарта на горивото в кризата
Закопчаха петима мъже с дрога във Варна
РЗИ : Възрастните, децата и хронично болните са най-застрашени в жегата
Йотова стана "Доктор хонорис кауза" на церемония в БАН
Радост за пенсионерите: НОИ изплаща актуализираните пенсии на 7 юли
Печалбата и приходите на Nike надминаха очакванията макар продажбите в Китай да спадат
Dow се покачи със 100 пункта, отбелязвайки най-силното си първо полугодие от 5 години
А. Свердлов: Развитието на технологиите ще направи света неузнаваем след пет години
Турция: НАТО се приспособява към обстановката в областта на сигурността