Руска бомбена атака уби най-малко 13 души и рани 113 в град Запорожие в Югоизточна Украйна. Високи жилищни блокове, промишлени съоръжения и инфраструктура са били повредени при атаката.
"На 8 януари беше извършена руска атака срещу Запорожие с управляеми авиационни бомби. Това е страшно и когато разстоянието от точката на пускате е малко, е по-страшно от ракетите. Те поискаха да атакуват промишлена сграда, но авиобомбите имат по-малка точност от ракетите и попаднаха в спирка, близо до административна сграда", обясни кореспондентът на Bulgaria ON AIR в Киев доц. Даниел Бенатов.
В ефира на "България сутрин" той уточни, че траекторията на авиобомбите не дава възможност да бъдат прехванати от системите за противовъздушна отбрана (ПВО).
По думите на доц. Бенатов целта на руските военни е да направят буферна зона между териториите, които са откъснали и териториите, които контролира Украйна.
"Затова предприемат стратегията да унищожават всичко, без да мислят за цивилните хора. Запорожие е голям индустриален град, има предприятия и военни. Запорожие е важен град и за България, там се намира гробът на Хан Аспарух", подчерта събеседникът.
Напредъкът на украинците в Курск
Доц. Бенатов изтъкна, че колкото повече Украйна спечели в този регион, толкова повече аргументи ще има за евентуални преговори.
"Офанзивата върви доста добре, много е кърваво, загиват наши войници, но стъпка по стъпка напредват", допълни доц. Бенатов.
Гледайте целия разговор във видеото.
Снимка: Областна военна администрация в Запорожие
Катастрофа между два камиона затвори временно Прохода на Републиката
Имаме 3 месеца да спасим €3 милиарда за икономиката
Тир катастрофира на "Хемус"
Как да разпознаем симптомите на артериалната хипертония?
Какво помага при колики?
Фондация „Нашите недоносени деца“ представя Харта на малките герои
Как се извършва лечението на RSV инфекция при бебето
Уникално откритие: Може да помогне на хората да живеят до 200 години без рак
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Правителството с пакет от 15 мерки за цените на горивата
Българка е първа при жените на Маратон Варна 2026 (СНИМКИ)
Отбелязаха Деня на спорта
Камион се вряза в мантинела на АМ "Хамус"
Радев заминава на посещение в Германия
Новият премиер на Ирак трябва да се справи с един належащ проблем, свързан с Иран
Икономиката на Израел се свива с повече от очакваното през първото тримесечие
Mercedes сигнализира, че е отворен към военния сектор
БСК: Управляващите трябва да търсят разумен подход за овладяване на цените