Три дни ще продължат честванията по повод началото на туристическото движение в България. То е поставено от Алеко Константинов на 25 август 1895 г.
"Това, което ще направим тази година, все пак са 129 години от създаването на това туристическо движение, е нещо като генерална репетиция за 130-годишнината догодина. Стартираме още в петък. Традиционно правим тази програма винаги в петък преди честването поднасяме цветя на морената при Народния театър, където има изпълнения на туристически хорове. Оттогава стартират тридневните тържества. Официален старт на тържествата ще дадем на следващия ден, в събота, в 17:00 на сцената при хижа "Планинарска песен", каза Васил Николов от Българския туристически съюз (БТС) в ефира на "България сутрин".
Тридневните чествания ще започнат на 23 август (петък) и ще продължат до 25 август (неделя).
"Първото организирано туристическо изкачване е поставено от Алеко Константинов. Той пуска едно пламенно съобщение, където призовава всички желаещи да излязат от града, да почувстват планината. Тогава 300 ентусиасти тръгват през нощта, за да могат сутринта да се изкачат на Черни връх", поясни Кристиян Пенчев от БТС за Bulgaria ON AIR.
Интересен факт е, че това съобщение на Алеко Константинов може да бъде прочетено на българската столевка.
Походите към Черни връх са с три различни маршрута и всеки от тях има своята специфика. Най-посещаваната пътека е от хижа "Алеко", откъдето изкачването ще започне в 9 часа. Маршрутът, който започва от местността Златните мостове, ще бележи своя старт в 8 часа, а за най-трудния маршрут - този от село Железница, началото на прехода ще бъде в 7 часа.
Очаква се на събитието да се съберат между 2 000 и 3 000 души, включително деца и възрастни.
Криминалист: Разкритата лаборатория за фентанил не е единствената у нас
Бебешкорозов маникюр: Най-нежният хит на лятото
Сушата удари въглищните централи: Полша свали мощности за над 1 милион домакинства
Апелативен съд в САЩ спря строителството на новата бална зала в Белия дом
Топлинен удар и дехидратация при кърмачета: какво трябва да знаят родителите
Кървене след секс – трябва ли да се притесняваме?
Почти половината бебета по света са изключително кърмени през първите шест месеца
Как се променят костите с напредване на възрастта?
Сондата „Луси“ на НАСА успешно тества камерите си преди срещата с троянските астероиди
Космическият влекач LINK се стабилизира и се готви за среща с телескопа Swift
Арктика с исторически температурен рекорд: близо 34°C зад Полярния кръг
SpaceX ще инвестира 16,8 млрд. долара в първоначалното изграждане на завода Terafab
Вечерен крос ще се проведе тази събота в Морската градина на Варна
Тази събота: откриват ловния сезон за пернат дивеч
ФК Девня гостува на Атлетик (Провадия) за Аматьорската купа
Национална мрежа за децата: Саморазправата не е правосъдие след случая с „ловци на педофили“
Близо 30 000 фиша и 3000 акта написа КАТ за седмица
Анализатор: За Тръмп ще е по-лесно да прехвърли войната срещу Иран на следващия президент
Русия иззе 10 млрд. долара от бизнеса, а Путин разчита ФСБ да държи елита под контрол
В. Нейков: Технологиите с двойна употреба сближават гражданския и военния сектор