България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Уникалният печат на княз Борис-Михаил бил притежание на знатна личност

Археологическите проучвания във външния град на старопрестолна Плиска ще продължат

13.08.2021 | 08:10 Редактор: Здравко Черкезов

Оловен печат с лика на Княз Борис-Михаил откриха археолози по време на разкопки край Плиска. Находката е намерена в слабо проучения външен град на първата българска столица.

Разкопките в Северозападната част на външния град на Плиска продължават от години, но едва сега проучванията на благородническия комплекс разкриват уникална част от оловен печат с лика на княз Борис-Михаил.

"Този печат е скрепявал кореспонденция в случая между властта, централната власт и съответно, в случая обитателя на нашето имение", посочи доц. д-р Константин Константинов. 

Имението, което учените проучват, е с площ 12 декара, а архитектурните останки разкриват църква, пещ и няколко постройки. Заедно с останалите находки това е доказателство, че притежателят на намерения печат е бил знатна личност. 

"Това е една великолепна находка, доказва съществуването през 9. век на тази сграда. За мен лично той маркира края на съществуването на сградата, тъй като една от хипотезите е, че когато вече столицата е била в Преслав, аристократът, който е живял тук, организирано е напуснал жилището", обясни главният уредник "Археология" към НИМ Ивайло Кънев.

Археологическите проучвания във външния град на старопрестолна Плиска ще продължат до края на месеца.

Вижте повече подробности в репортажа.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК


1
1 rate up comment rate down comment 1
Борис
преди 2 години
Малко забележки към автора. 1-печатът не е с лика на Борис - Михаил, а на Иисус Христос. 2-заглавието е подвеждащо, тъй като печатът е уникален само за обекта. 3-което е повече строго специализирана тема - комплексът е датиран още при откриването си преди около 80 години в рамките на Х век и целият подемен материал до момента го датира в този период. В тази светлина печатът може да се тълкува повече като случайно попаднал там, като се има предвид и че той не произхожда от археологическа среда. Сигнализирай за неуместен коментар