fallback

Паметникът на Бузлуджа възкръсва благодарение на млади архитекти

Арх. Дора Иванова и д-р Никифор Харалампиев с подробности в "България сутрин"

14.01.2021 | 09:30 Автор: Тодор Петров

Млади архитектки възраждат легендарния паметник на връх Бузлуджа, където само преди месец световната знаменитост Рита Ора засне видеоклип.

"Мерките, които предприехме това лято, са изключително ефикасни - нямаме загуба на мозайки, положението е стабилно. Целта е да запазим автентичността на монумента. Продължаваме с изготвянето на цялостна стратегия за изготвянето на сградата - как може да бъде финансово устойчива и да бъде отворена най-скоро за посетителите. Потенциалът е огромен. Бихме искали България да се възползва от него", каза основателят на Фондация ''Проект Бузлуджа'' арх. Дора Иванова пред Bulgaria ON AIR.

Според нея трябва да има диалог, да се видят различните гледни точки на всеки, който цели запазването на историята - това е общата база, върху която трябва да се стъпи.

"Хората вече търсят този паметник, идват за това и молят постоянно да влязат. Лятото трябваше да отказваме на стотици хора. Има частици във въздуха, трябва да се работи с маска и каска. Следващото лято искаме да направим навеси над външния мозаечен кръг. Имаме кампания, в която чрез сайта ни всеки може да се включи - за навеси са необходими 64 000 лева", сподели още арх. Иванова.

Д-р Никифор Харалампиев, който е главен асистент катедра "Реставрация" към Националната художествена академия, посочи в "България сутрин", че това е един от най-стряскащите обекти, които е виждал. 

"Имаше парчета от мозайката, отделени от стената и очаквайки всеки момент да се срутят. По-голямата част си е все още на стената, има и сцени, които липсват. За момента не мислим в посока да се възстановява липсващото. Фокусираме се върху съхранението на запазеното", обясни Харалампиев.

Екипът е събрал всички паднали фрагменти и е възможно в бъдеще те да бъдат използвани за възстановяване на паметника.

"Това е едно от най-големите художествени произведения в България от онзи период. Наричам го Сикстинската капела на соца, това е изключителен художествен паметник", подчерта д-р Никифор Харалампиев

Гледайте цялата дискусия във видеото.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК  

fallback
Още от България сутрин
fallback