"Усещам напоследък едно изкривяване на темата "разширяване на ЕС" и по-специално с Република Северна Македония. Съществува някаква тенденция да се постави това разширяване и този процес в една двустранна рамка. И нещо повече - част от нашите европейски партньори, включително и еврокомисарят Кос, говорят, като че ли България е стопирала този процес, защото има някакъв двустранен проблем, защото двете страни не се разбират, защото за нещо не могат да се договорят", коментира вицепрезидентът Илияна Йотова в предаването "Брюксел 1" на Bulgaria ON AIR.
"Нека припомня, че от 2022 година имаме европейска политика по въпроса. Имаме европейска преговорна рамка, която не е политика на България като страна член на ЕС, към страната кандидат - РСМ. Говорим за преговорна рамка, която беше приета от Съвета на ЕС. Да, тази преговорна рамка беше реализирана на базата на т. нар. френско предложение, в което влизат и подписаните от двете страни протоколи. т.е. говорим за европейско законодателство и РСМ трябва да изпълни тези критерии и това законодателство, ако нашите съседи искат да започне преговорният процес с тях", каза Илияна Йотова в отговор на въпрос на водещата Милена Милотинова във връзка с изявления на еврокомисаря Марта Кос в навечерието на участието ѝ в конференцията в София преди дни "Европа среща Балканите", в които комисарят говори за проблема с РСМ като двустранен.
В телевизионно интервю преди форума еврокомисарят заяви: "Бихме искали възможно най-скоро да се отворят преговорите с РСМ. Знаем, че България и Северна Македония ще стигнат до споразумение по отношение на закрилата на българското малцинство".
В навечерието на форума в интервю за Европейския нюзрум в отговор на въпрос на МИА (информационната агенция на РСМ) Марта Кос заяви, цитирана от БТА: "Разбираме, че това не е лесен въпрос – промяна на Конституцията. Ние разбираме, че вашата страна иска да има гаранции след всичко, което е преживяла. Не може да има гаранции, но това, което очаквам от всички страни членки, когато има двустранни въпроси, е разговорите да се водят добросъвестно и с визия за постигане на компромис".
"Признавам си, че се озадачих от стремежа да се постави проблемът като двустранен. Няма такова нещо. Има европейски критерии за членство. Такива е имало поставени пред всяка една страна кандидат, включително пред България. Няма да изброяваме всички тежки компромиси, които България направи и колко беше трудно да се стигне до членство през 2007 година. По същия начин пътя ще изминат и другите страни кандидатки, включително Черна гора, Сърбия, РСМ, а и страните от източното направление," заяви вицепрезидентът.
"Всяко едно разширение с всяка една страна кандидат е геополитически избор както на страната кандидат, така и на 27-те страни членки, чиито парламенти накрая трябва да го ратифицират", припомни Йотова.
"Точно на тази конференция нашият колега от РСМ каза, че няма никакъв проблем българите да бъдат записани в тяхната Конституция", добави Йотова по повод изказването на заместник-министъра на външните работи и външната търговия на РСМ Зоран Димитровски.
"Да, но виждате колко време мина и това нещо не се случва. Това беше мисията да участвам в тази конференция, за да повторя още веднъж позицията на България по отношение на разширяването с РСМ, че за мен и за България правата на българите там не са защитени", уточни Йотова.
Според нея изключително важно е и построяването на Коридор №8. Наскоро Министерството на транспорта заяви, че страната ни е готова да подпише споразумение със Северна Македония и да започне изграждането на трансграничен железопътен тунел по Коридор №8, македонското министерство на транспорта обвини България в изопачаване на фактите.
"Аз имам 100-процентово доверие в българския министър на транспорта. Той каза нещо много важно - Коридор №8 е въпрос на политическо решение. България има политическо решение за неговото построяване, докато от другата страна не съм много убедена. А вижте там непрекъснато се прехвърля колко е важен Коридор №10. Да, важен е, но нека първо да завършим Коридор №8. Изпълнението от българска страна е достатъчно, за да даде възможността за неговото продължаване, за подписването на споразумението и за неговото построяване, защото това е коридор, свързан преди всичко със сигурността", анализира вицепрезидентът.
Сред другите теми, които Илияна Йотова коментира в предаването, са превъоръжаването на ЕС, парите по Плана за възстановяване, отношенията между ЕС и САЩ и влиянието им върху България и други.
Вижте целия разговор във видеото.