Депутатите одобриха промените в енергийната стратегия на страната. Промените касаят доставката на природен газ за и през България.
Страната ни ще предоговори сегашните си ангажименти с "Газпром" за доставка на газ през новостроящата се тръба на "Турски поток". Предвижда се Русия да спре да подава синьо гориво по тръбопровода, който минава през Украйна и до 2020 г. да го пренасочи през България.
Дотогава обаче трябва да се изгради определена инфраструктура, с която са свързани и настоящите промени, гласувани от Народното събрание. Ще са нужни и особени инвестиции.
В промените се предвижда още страната ни да се включи в акции за изграждането на тръбопровод за втечнен газ на територията гръцкото пристанище Александруполис.
"Работим за това България да бъде стратегическа държава по отношение на доставките и транспортирането на природен газ. Работим за изграждане на интерконекторите на България със съседните на нас страни. Работим за това на територията на България да има газова борса, която ще даде възможност за либерализация на пазара на природен газ", обясни енергийният министър Теменужка Петкова.
Промените в енергийната стратегия бяха приети почти с пълно единодушие, единствено депутатите от НФСБ гласуваха "Въздържал се". Това за пореден път постави въпроса за стабилността на малката коалиция.
Путин: Русия е недоволна от западните "правила", които прикриват неоколониални амбиции
Две фамилии се биха и стреляха в “Столипиново”
Тръмп обичал да го наричат "най-могъщият човек в историята"
КЗК отмени обществената поръчка за Националната детска болница
Грижа за кожата на бебето: Адаптационни прояви, нормални кожни особености и сухата кожа при новороденото
Какво ни казват феталните движения?
От 15 хронични състояния ни отървава здравословният стил
Дисекиращ остеохондрит при млади мъже – кога болката в коляното след спорт е тревожна?
Китайски студенти разработват мисия до астероида Апофис
SpaceX подготвя мистериозна мисия с нова капсула за завръщане на Земята
Новият лунен и марсиански роувър на НАСА измина 26 км почти напълно самостоятелно
Ръкопис за крал Артур и Светия Граал отива на търг за 2 милиона долара
Трима пострадаха сериозно при катастрофи във Варна
Арестуваха двама за стрелба от тераса във Варна
Шест досъдебни производства ръководи прокуратурата във връзка с Баба Алино
Мъж подпали изоставен обект в "Аспарухово"
Съдът призна за виновни бивш шеф на „Градски транспорт-Варна" и шеф на надзорна фирма за опит за измама
Главният икономист на ЕЦБ вижда риск инфлацията да остане над 2% за известно време
Последният ценови шок при енергията показа, че Европа е далеч от пълна декарбонизация
Десетилетие след Brexit следващият британски премиер е изправен пред ключови решения
Експерт: При рязко вдигане на данъка за второ жилище българите ще измислят начин да не плащат