България е била втората по популярност страна сред руските купувачи на жилища в периода от второто тримесечие на 2016 г. до първото тримесечие на 2018 г. Това показват данни на портала за имоти Tranio въз основа на търсенията на жилищни имоти в руската търсачка Яндекс.
България е била най-популярната страна сред руснаците, които са искали да закупят жилище в чужбина през 2016 г. Общо за периода те са търсили информация за жилищни имоти в страната ни 980 хил. пъти. Tranio отбелязва, че България остава много привлекателна сред руските купувачи на жилища, като обичайно губи популярността си към края на годината и си възвръща позициите през първото тримесечие.
Порталът за имоти отбелязва, че страната ни е една от най-популярните туристически дестинации сред руснаците, като през 2017 г. те са я посетили 500 хил. пъти. Tranio цитира българския министър на туризма Николина Ангелкова, според която 400 хил. руснаци притежават имот в България, въпреки че по официални статистически данни броят им е значително по-малък – едва 74 хил. Порталът отбелязва, че ръстът на пазара на имоти по крайбрежието в България до голяма степен се дължи на руските купувачи.
Испания е била най-популярната страна сред руските купувачи на жилище между второто тримесечие на 2016 г. и първото тримесечие на 2018 г. с над 1 млн. търсения в Яндекс.
Според Tranio иберийската страна е привлекателна за руснаците заради достъпността на цените на жилищата, близостта до морето, добрия транспорт и висококачественото образование за децата. Освен това испанските банки предоставят ипотечни кредити на чуждестранни граждани и придобитият имот може да бъде отдаван под наем.
Германия е третата по популярност държава за закупуване на жилище от руснаци с близо 530 хил. запитвания през последните две години.
Популярността на страната расте въпреки високите цени и конкуренцията за привлекателни оферти на пазара. Ипотечните кредити с ниска лихва – между 1,5-2% стимулират търсенето на имоти и това води до повишаване на цените. Според София Буланова, инвестиционен консултант в Tranio, имотите в растящите средни и големи градове в Източна Германия имат по-голям потенциал за купувачите, които планират да отдадат имотите си под наем или да ги препродадат в дългосрочен план.
Топ десет на най-популярните страни сред руските купувачи на жилища се допълва от Италия, Черна гора, Гърция, Финландия, Чехия, Франция и Полша.
Снимка: Pixabay
Още новини четете в Investor.bg
Министър Шишков ще посети района на свлачището Смолян – Пампорово
Пулев: Ще вървим на война срещу нелоялните търговски практики
Наталия Ефремова: Хората трябва да получават достойни доходи
Кремъл: Путин е готов да преговаря с ЕС, но няма да направи първата стъпка
Витамин D помага, но не на всички
Безплатни прегледи във ВМА-Варна
Здравното министерство предлага две национални програми за скрининг на рак
Рак на яйчниците - какво е важно да знаем?
Първата частна индийска ракета Vikram-1 ще бъде изстреляна през юни
Междузвездната комета 3I/ATLAS изчезна от полезрението на астрономите
НАСА тества революционен двигател, който може да отведе хора до Марс
„Афелион“: Европейската космическа агенция влиза в света на видеоигрите
Юлиан Димитров от Варна също става депутат
Варненска местност остана без вода днес
Престрелката във Варна била между двама рускоговорящи. Простреляната нямала нищо общо
Новият кабинет внася проектобюджета до месец
Започва обследване и паспортизация на близо 50 подлеза във Варна
Собственикът на Sinsay очаква марж на печалбата през първото тримесечие от близо 60%
Компанията за електрически тротинетки Lime подаде документи за IPO
Мусалем от Фед за това какво се случва с инфлацията в САЩ
Търговията на дребно в България е нараснала с над 12% през март на годишна база