Близо половината от градските автобуси в света ще бъдат електрически до седем години, като се очаква Китай да доминира глобалния пазар, тъй като страната се стреми да намали замърсяването в градовете и да подкрепи местните производители.
Общият брой на електрическите автобуси в движение се очаква да нарасне повече от три пъти – от 386 хил. миналата година до около 1,2 млн. през 2025 г., което се равнява на около 47% от всички градски автобуси в света, показва доклад на Bloomberg New Energy Finance (BNEF).
Електрическите автобуси остават по-скъпи от тези, които се движат с дизел или компресиран природен газ, но BNEF установи, че автобусите на батерия вече предлагат по-ниски общи разходи, когато се вземат предвид горивото и поддръжката.
Прогнозираният спад на цените на батериите ще направи разходите за някои електрически модели конкурентни с дизеловата версия до 2026 г., смятат авторите на изследването.
Китай си поставя най-агресивните цели за въвеждане на автобуси, използващи чиста енергия. Подкрепяната от Уорън Бъфет компания BYD Co., най-голямата компания за електрически превозни средства в Китай, има добри позиции да се възползва от инициативата на правителството.
Миналата година BYD продаде в Китай 100 183 превозни средства, използващи чиста енергия – категория, включваща напълно електрически и хибриден транспорт. Автобуси на компанията вече се движат в 200 града в цял свят.
Четете повече в Investor.bg
Тодор Тагарев за дрона: Не изключвам руска операция под фалшив флаг
Дрон падна и в нивата на Стоянов: 5 000 евро за реклама на Кинтекс
Лекарите изправиха Майкон на крака
Топлинен удар и дехидратация при кърмачета: какво трябва да знаят родителите
Кървене след секс – трябва ли да се притесняваме?
Почти половината бебета по света са изключително кърмени през първите шест месеца
Как се променят костите с напредване на възрастта?
Пентагонът разсекрети нова порция документи за НЛО
Кинжалът на Тутанкамон е изкован от метеорит
Сондата „Луси“ на НАСА успешно тества камерите си преди срещата с троянските астероиди
Космическият влекач LINK се стабилизира и се готви за среща с телескопа Swift
НАП: Почти всеки втори обект по Южното Черноморие е с нарушение
Ракът на простатата на Джо Байдън се е разпространил
Условията за туризъм в планините са добри
Пьотр Нестеров е на финал в Пловдив
Авария оставя без вода стотици варненци
Германия губи основните си пазари, но износът расте през полугодието
Японски изобретател превръща почвата в източник на електричество
Акция на седмицата: „Българска фондова борса“ АД
Колко отворена е България към световната икономика отвъд ЕС?