30% от събирания от държавата плосък данък да влиза в местните бюджети настояват от Националното сдружение на общините.
„Вече има взето решение от 2015 г. част от налога върху доходите на физическите лица да отиват като приход в общините. Съвсем скоро предстои от финансовото министерство да внесат предложението в Министерски съвет. Все още не е ясен конкретният процент. Ние предложихме 3 процентни пункта (от ставката от 10% - бел. ред.), защото по този начин приходите на местните власти ще се удвоят, но решение засега няма“, коментира в сутрешния блок на Bulgaria On Air заместник-изпълнителният директор на сдружението Емил Савов.
Обмисля се и какви разходни отговорности биха поели общините за сметка на новите приходи. При 3% общинска ставка, около 700 млн. лева биха постъпили в общините, вместо в централния бюджет.
"В момента имаме плосък данък от 10%. Държавата да запази да речем, една ставка от 7% от този данък и всеки Общински съвет да реши до 3% колко да бъде ставката, плащана от гражданите, които работят или които живеят там. Това е още един въпрос, който се обсъжда", добави още Емил Савов.
Той изрази надежда, че до края на май вече ще има яснота и ще бъдат направени нужните корекции в законодателството.
Трима младежи загинаха, а шестима бяха ранени при катастрофа в Италия
Със слънце и температури от 33 градуса настъпи лятото у нас
Тръмп: САЩ ще подновят ударите си, ако Иран не усмири "Хизбула"
Израел не приема каквито и да било ограничения върху операциите си в Южен Ливан
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
Неочаквано откритие край Стоунхендж променя представите за древния монумент
Човешкият ум може да не е уникален: Учени стигнаха до необичайни заключения
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
Мъж почина на плаж край Варна
Откриха мъртва жената, изчезнала в Пирин
Джей Ди Ванс определи преговорите в Швейцария като повратна точка
Ахмед Хасанов е новият главен мюфтия
41 са регистрираните случаи на ухапване от кърлеж във Варненско за седмица
Stellantis, Wayve Technologies и Uber се обединяват за масово навлизане на роботизирани таксита
Иран и САЩ започнаха преговори за постоянно мирно споразумение, Тръмп заплаши с нови удари
Петролът продължава да минава през Ормузкия проток въпреки твърденията на Иран, че е затворен
Войната в Иран подкопава пролетния сезон на продажбите в САЩ