Геополитическата борба, която се води на територията на Балканите е изключително изострена. Много ясно се вижда силната намеса на Русия и Турция. А България все по-сериозно трябва да изпълнява ролята на добрия дипломат и домакин, който да подпомага процесите за водене на диалог между отделните държави.
Това коментира в студиото на "Денят ON AIR" председателят на Държавна агенция за българите в чужбина (ДАБЧ) Петър Харалампиев, след като Сърбия, Румъния, Кипър и Испания заплашиха да бойкотират срещата на върха на Западните Балкани в София на 17 май.
Причината за това е участието на Косово и присъствието на неговия президент Хашим Тачи.
Интегрирането на Западните Балкани в ЕС е най-важният приоритет на българското председателство на Съвета на ЕС и подобен бойкот ще е предизвикателство пред българската дипломация.
"Страната ни доста умело може да използва като оръжие българските малцинства, които живеят зад граница, тъй като тези хора със своя авторитет могат да бъдат мост между Европа и съответните държави в региона", заяви Петър Харалампиев.
Пред Bulgaria ON AIR той подчерта, че за съжаление Европейският съюз не обръща достатъчно внимание на Балканите. А това от своя страна отваряло пътя на Турция и Русия.
"Трудно може да се стигне до обединение. По-скоро предстои да виждаме доста сериозни сблъсъци и от двете страни, както и от САЩ, тъй като те също имат интерес. Европа пък тепърва ще бъде изправена пред огромни предизвикателства, основно с мигрантите", каза още Харалампиев.
Вижте повече във видеото!
Кучешки лай помогнал в търсенето на изчезналата Живка
Кой е Анди Бърнам, сигурният наследник на Киър Стармър
Проф. Константинов за смяната на ръководството на "Информационно обслужване": Нищо не е вечно
Стоян Колев се обяви за "жертва на системата", зове за протест
179 научни доклада представиха бъдещето на психичноздравните услуги на конференцията ENMESH в София
Над 30 населени места в Родопите вече разполагат с модерна ЕКГ апаратура за кардиологична диагностика
ВМА модернизира ключово звено за лечение на най-тежките пациенти
Министър Ивкова: Ако искаме стабилно здравеопазване, трябва да задържим младите кадри с реални решения
Астрономи потвърдиха съществуването на трета галактика без тъмна материя
Китай превърна изстрелването на ракети в туристическа атракция
Нито растение, нито гъба: Мистериозен 8-метров организъм е доминирал на Земята
В океана откриха „изгубен град“, който не прилича на нищо друго на Земята
Полицията има заподозрян за стрелбата по блокове и автомобили във Варна
19 отбора участваха в Ученическия турнир по плажен волейбол
Варна почете хората и организациите в подкрепа на бежанците
Станислав Дюлгеров изненадващо се появи във Фратрия (Варна)
Варна отбелязва Международния ден на моряка с богата програма
Румънският парламент отхвърли правителството на номинирания за премиер Адриан Вещя
Технологичният сектор повлече надолу S&P 500 в началото на седмицата
Кадър на деня за 22 юни
Lucid ще съкрати около 18% от работната си сила в САЩ