Това, което видях от случилото се в Кабул е почерк по-скоро на "Ислямска държава", отколкото на местните талибани. Каза в студиото на "Денят ON AIR" анализаторът Мартин Табаков.
Мощна експлозия разтърси Кабул тази сутрин. Най-малко 80 души загинаха, а над 300 са ранените, след като кола бомба се взриви в дипломатическия квартал на афганистанската столица - на метри от българското посолство.
По думите на Табаков пред Bulgaria ON AIR самите талибани едва ли имат технологията да извършат този атентат.
"В манталитета им е заложено да се опитват да се покажат пред афганистанския народ като хора, които се борят срещу правителството и чуждите военни сили, включително и американските", твърди той.
И продължи, че една подобна атака, в която загиват цивилни не би се вписала в сюжета на местните талибани в Афганистан. "Ще ги направи да изглеждат като терористи, каквито са, отколкото като хора, които имат идеалистични цели", допълни анализаторът.
Според Мартин Табаков колкото повече "Ислямска държава" губи своя териториален периметър в Сирия, Ирак, Либия, толкова повече тя ще започне да води алтернативно съществуване, каквото е проявявала и "Ал-Кайда".
Очаквайте видео.
Иван Христанов се кандидатира за президент
Абсолютен рекорд: “Левски” ще продаде изцяло стадион “Васил Левски”
Латвия свали дрон, навлязъл във въздушното ѝ пространство
Контактен дерматит през лятото, свързан със слънцезащитни продукти
Кога лабораторните резултати при бъбречна колика пропускат инфекция?
Ласа треска – ендемичната хеморагична треска на Западна Африка и разликите ѝ с Ебола
С помощта на ИИ се създадоха бактериофаги срещу резистентни бактерии
Защо някои хора сънуват цветно, а други черно-бяло? Учените имат отговор!
Учени определиха най-лошата година в историята на човечеството
Революция в медицината: Човешки органи ще се използват за тестване на лекарства
Virgin Galactic отлага първия си търговски полет с новия космически кораб за 2027 г.
Виц на деня - 14 август
"Даровете" на войната: ВМС прибра от морето ракетен двигател и дронове (СНИМКИ)
Мачовете по ТВ днес (14 август)
Без ток във Варна на 14 август 2026
Времето във Варна на 14 август 2026
Украинските дронове подпалиха пристанището в Уст-Луга, Латвия съобщи за свален дрон
Петролът леко поскъпва, докато танкери напускат Персийския залив въпреки кризата в Ормуз*
Тръмп налага мита върху вноса на дронове
Виж кой говори: Нови правила променят изискванията за прозрачност при използването на AI