Политическият парламентарен съвет е съвет на алтернативно мислещите партии, независимо дали имат народни представители или в настоящия момент не са представени в парламента. Към този съюз ще се присъедини и неправителственият сектор.
Това каза Марин Киров, член на изпълнителното бюро на АБВ в предаването "Денят ON AIR" по повод обявения днес политически парламентарен съвет между партиите АБВ, Народен съюз и "Гергьовден".
"Този съюз трябва да се възприеме като последен опит да се покаже, че в България не съществуват само власт и опозиция, само ГЕРБ и БСП", подчерта Киров.
"Това, че ние водим разговор за обща кандидатура за президент, не е нещо ново", заяви още той.
Според него бъдещият президент трябва да е личност.
"Важно е да спрем да бягаме от дебата за качествата на президента - той да бъде родолюбец, да бъде лидер или да бъде съвсем друг профил. Въобще не става въпрос за персонализиране, въобще не говорим за Георги Първанов или за Росен Плевнелиев", категоричен е Киров.
Във връзка с парламентарния съвет той посочи, че няма да има разпределени роли, тепърва ще се дискутират бъдещите инициативи и всяка от партиите ще запази своята самостоятелност. Основните акценти в работата на съвета ще бъдат теми от съдебната реформа и антикорупционното законодателство.
"Още в четвъртък организираме широка дискусия в народното събрание с експерти, представители на НПО, но дейността на този съвет няма да е свързана само със законодателството, ще упражняваме и граждански, и парламентарен контрол над изпълнителната власт", каза още председателят на правния съвет на АБВ.
На въпрос дали партията не се опитва да консолидира около себе си повече сила, той заяви, че от създаването си АБВ са протегнали ръка за разговори в ляво. БСП обаче правят всичко възможно да няма ляво обединение.
По отношение на европескпертите, които ще оценяват българската прокуратура, Киров смята, че коментарите по линия на прокуратурата и безотчетността на главния прокурор са пресилени.
Запитан дали ще има парламентарни избори, Марин Киров е категоричен, че АБВ няма ресурс да предизвика подобни избори.
"Нашето излизане от властта беше излизане от подкрепа на управлението. Оттеглянето на подкрепата към правителството от АБВ в никакъв случай не е целяло хаос, то беше предвидимо", посочи той.
А за това дали се очертава обща кандидатура вляво, Киров отговори кратко: "Желана е, но дали е възможна - времето ще покаже."
Цялото интервю вижте във видеото:
В кадър: Протестиращи започнаха да се събират пред МС
3 зодии с голям късмет през 2026 г.
Студенти протестират пред Софийския университет
Европа се нуждае от по-интелигентен подход към имиграцията
Нарушения на дишането по време на сън
Спорно предложение: Центърът за контрол на заболяванията в САЩ препоръчва преразглеждане на първата доза хепатит B при новородени
Селективен мутизъм: Как да се справим с мълчанието на детето
Основният рисков фактор за подагра всъщност е генетичен
Космически чудовища: James Webb откри доказателства за гигантски звезди
НАСА загуби връзка с мисията Mars MAVEN
Космическа изолация: Търсят доброволци за странна мисия, плащат по 23 хил. евро
Уникално откритие в Александрия: Археолози се натъкнаха на кораб от Древен Египет
Над 5 300 души са станали жертва на домашно насилие за 10 месеца
Протестите започнаха със загрявка за довечера
Важно! Вижте как да се предпазите, за да не пострадате по време на протест
Областната дирекция на МВР във Варна получава държавен имот
Община Варна стартира проекти за ремонт на СК „Локомотив“ и НЧ „Христо Ботев 1928
Петролният пазар не може да си обясни ценовата стабилност на фона на излишъка от товари
Депутатите ще гласуват по внесения вот на недоверие към кабинета „Желязков“ утре
Индексите на Wall Street почти не трепват преди решението на Фед за лихвите*
Криптотрейдърите търсят допълнителна сигурност с увеличаването на отвличанията