Ива Калинова посвещава живота си на популяризирането на здравословното хранене и природосъобразния начин на живот. Със своята страст и отдаденост специализира в производството на ядкови млека без консерванти.
"В семейството ни не консумираме от няколко години животински продукти и често се налагаше да си правим домашни ядкови млека. Не е нещо кой знае колко сложно за правене, но хората нямат време. Реших, че има нужда от такъв продукт. Оказа се вярно", обясни производителят на здравословни храни в неделното издание на "България сутрин".
Процедурата не е сложна, но процесът отнема малко повече време.
"За да се извлече от ядките максимална полза, трябва да се накиснат. Има различно технологично време. Измиват се, изплакват се, смилат се. След това се прецеждат", поясни Калинова пред Bulgaria ON AIR.
Важно е каква вода използваме
"Водата, с която се правят млеката в кутия, е вода от чешмата. Това не е добра вода за консумиране от хората. При млеката - за мен първият фактор беше водата. Количеството ядки, с които се правят ядковите млека в търговската мрежа, е 2-3%. 120 грама бадеми е минимумът за литър мляко, за да има вкуса на ядката, както и да има хранителна стойност. Най-големият проблем за мен също е добавянето на мазнини в ядковите млека", изтъкна още производителят на здравословни храни.
Домашното ядково мляко може да издържи около 3-4 дни в хладилник.
"Всички ядки в умерени количества имат своите ползи. Добре е човек да балансира и да има разнообразно меню. В началото започнахме с ядкови млека, които бяха пресни, но срокът е 3-4 дни след отваряне. Преди да се отвори срокът им беше 30 дни. Направихме го по този начин със сравнително нов метод на пастьоризация, казва се метод за съхранение под високо налягане", уточни Калинова.
Така стигат и до направата на мляко на прах.
"Овесеното ни мляко се произвежда в Германия. В момента предлагаме овесеното мляко на прах. Двете ни бази за ядкови напитки са от бадеми и кашу", посочи още Калинова.
Гледайте целия разговор във видеото.
Левски и крилото Карл Фабиен се разделиха
Често без ток и вода: Животът на хората във великотърновското село Ресен
За пореден път: ТИР скъса мантинелата на "Тракия" и уби човек
Защо Макрон продължава да носи слънчеви очила на закрито?
Фармацевти настояват за 25% увеличение на заплащането за рецепти по НЗОК
Гърбач – отровният лечител на сърцето
След среща в Здравното министерство: Започва съвместна работа по развитието на платформата „Диагноза България“
Кога главоболието изисква образно изследване?
Blue Origin търси външно финансиране от 10 милиарда долара
НАСА е забранила на астронавтите да говорят за извънземни на Луната
НАСА търси доброволци за симулация на живот на Луната и Марс
5 риби, които са плували още по времето на динозаврите
НСИ: 20% ръст на приходите от нощувки в България през май
Сачева: Бюджетът наказва светлата икономика, а не сивия сектор
„ДИКОУД“ за строежа в "Чайка": Всички наши инвестиционни и строителни дейности са законосъобразни
КУБ: Няма отнети никакви имоти от корпорацията
Варненец влиза в затвора след заплахи за убийство, побой и душене на съпругата си
Светлозар Петров: Предлагането на нови работни места намалява
САЩ са отговорни за близо 50% от ръста на въглеродните емисии по света през 2025 г.
Регионалните посредници опитват да върнат САЩ и Иран на масата за преговори
Съветът на ЕС одобри поставянето на България в процедура по прекомерен дефицит