Повече от три часа след началото на изборния ден вече има сигнали за нередности в секциите в страната, както и първи данни за активността. Тя е 3,6% към 9:00 според данните на "Галъп Интернешънъл". Проблеми с работата на машините има в Бургас, община Смолян, Силистра, Ямбол и 24 РИК - София. Има сигнали, че в някои от секциите не се поставят печати върху разписките от машини.
Има секции в страната, в които машините са дефектирали и се преминава изцяло на хартиено гласуване, съобщиха от ЦИК. 12 000 секции за гласуване има у нас. В чужбина те са 737.
Говорителят на комисията Росица Матева отбеляза, че "20 машини са дали дефекти и не работят".
"За 16 машини получихме информация във вчерашния ден при диагностиката. Останалите са в днешния ден. Основно проблемите са, че изобщо не стартира машината. В един случай имаме липса на карти, в други случаи картите на сработват с машината. В тези секции се продължава в момента само с хартиени бюлетини", поясни тя.
Има места, където са се появили само бели бюлетини от машината, а комисиите са дали възможност да се гласува повторно:
"Комисиите са си съставили протокол за тези ситуации, така че в края на изборния ден, когато преброяват гласовете - те са установяват с преброяване и на машинните бюлетини - ще се отрази това обстоятелство, за да могат контролите да бъдат удовлетворени. В случая СИК е действала правилно. И в други такива случаи - имахме едно обаждане за машина, която е отпечатала много къса бюлетина и не се вижда как е гласувал избирателят - там също са дали указания да му създаде възможност втори път да гласува. На места не е дадена възможност - на две или три места, но препоръката на ЦИК е в такива случаи да се даде възможност на избирателя да гласува още веднъж, като бъде съставен протокол и бъде отразено това обстоятелство", коментира още тя.
На бюлетината от машината трябва да се поставя печат, припомнят от ЦИК.
"Получихме доста обаждания, че на бюлетините от машините не се поставят печати. Трябва да поставят секционните комисии един печат, след като бъде отпечатана бюлетината за машинно гласуване и преди пускането в кутията. Дори да се пуснати в кутията машинни бюлетини без печат, те също ще бъдат действителни, но все пак трябва да се изпълнява законът. Нека да поставят секционните комисии печат върху машинните бюлетини", призова Матева.
Все още сигналите за нарушения са малко и сред тях няма такива за сериозни нарушения, отчитат още от ЦИК, предаде БНР.
"Някъде 8 или 9. Три от тях са за проблеми извън страната - за неявили се членове на СИК, така че са насочени към бюрото, което се занимава с гласуване извън страната. Взехме решение да започне работа комисията като съответно заместник-председателите станат председатели, както е обичайно. Има няколко сигнала за страната, но са изпратени до съответните РИК по компетентност, тъй като касаят гласуване в конкретни секции.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Българските власти задържаха китаец, обвиниха го в шпионаж
Ял гъби: Журналистът, който разкри връзката на Путин и Кабаева, е открит мъртъв
БАБХ със засилени проверки на продуктите по "Училищно мляко" и "Училищен плод"
Край бреговете на Севастопол са регистрирани седем земетресения
Защо все повече мъже започват да губят косата си преди 35-годишна възраст?
Серотонинов синдром – как се разпознава и овладява опасната лекарствена реакция?
Нова молекула дава революционна надежда в борбата срещу Алцхаймер
CAR-T терапия помага за бъбречна трансплантация при високи нива на антитела
Какво да наблюдаваме в небето през юли: Еленова луна, Делта Аквариди, редки планетарни съединения
Неочаквано откритие край Стоунхендж променя представите за древния монумент
Човешкият ум може да не е уникален: Учени стигнаха до необичайни заключения
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
Дрон удари търговски кораб в Черно море, има загинал
Ръст на салмонелата и чревните инфекции във Варна
Разкриха митническа измама при деклариране на китайски стоки във Варна
WWF: Повишен е рискът от горски пожари в цяла България
ИПБ: Прилага ли министър Шишков двоен аршин за премахването на незаконното строителство?
Ключови данни за водещите икономики ще бъдат във фокуса на пазарите тази седмица
Кога AI се намесва в работата на счетоводителите?
Китай наложи ограничения на американски компании заради черен списък на Пентагона
SK Hynix измести Samsung и вече е най-голямата публична компания в Южна Корея