ОТ ЦИК с призив към политическите лидери да не се всява страх за машинното гласуване. Повод за изказването стана изявление на бившия министър-председател Бойко Борисов, че се готвят манипулации на изборите на 11 юли чрез машинния вот.
Две седмици преди парламентарните избори страстите около машинното гласуване се нажежават все повече. В петък при посещението си в Монтана лидерът на ГЕРБ и бивш министър-председател Бойко Борисов изрази притеснения за готвени манипулации на вота.
"Софтуерът на новите машини се пипа. И ще видите какво ще стане – или ще провалят изборите, или всеки трети или пети глас за ГЕРБ ще отива за друга партия", каза Борисов.
Пред БНР говорителят на ЦИК Цветозар Томов заяви, че политическото напрежение в страната се пренася в изборната администрация. И подчерта, че се всява страх.
"Тонът на някои политици в кампанията разпалва апокалиптични страхове от машинното гласуване, които, все едно дали техните автори го искат или не, са форма на саботаж на изборния процес", уточни той.
От ЦИК уточниха, че на предстоящите избори ще се използва същият софтуер като този на 4 април.
"Няма пипане на софтуера в машините. Заради невъзможността за промяна на софтуера ще остане един запис отгоре на бюлетината в дясно. Ще бъде същият, ще може да се сравнява кодът", коментира говорителят на ЦИК Росица Матева.
А в началото на новата седмица около 100 машини за тестово гласуване ще бъдат изпратени към районните избирателни комисии.
Вижте повече в репортажа на Теодора Георгиева.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Костадинов: Срам ме е, че Коцев управлява Варна
Името на големия печеливш от войната с Иран е изненадващо
Войната срещу наркотероризма не спира потоците от дрога
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
Нови правил в ЕС: Колите вече трябва задължително да имат рециклирани материали
Симона Радева получи 3,6 години затвор за укриването на Семерджиев
За седмица: КАТ написа 30 759 фиша и 3304 акта
Внимание! Volvo забрани на собствениците да зареждат XC40
30 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
Трафикът в Ормузкия проток расте, Иран е изнесъл 20 млн. барела петрол за седмица
Илюзорен ли е мирът на Доналд Тръмп в Близкия изток?
България излиза от „сивия списък“ за пране на пари
Консултант: Служителите от по-ниско ниво саботират дигитализацията на бизнеса