Ковид-19 спря много неща от ежедневието ни. Затворени ресторанти, магазини, направи пътищата ни пусти, а театралните ни зали празни. Спря и времето и ни постави пред изпитание, в което всеки един да предизвика себе си и собствената си устойчивост – физическа, морална, психическа.
Но ако има нещо, което извънредното положение не успя да спре, това е природата. Ставаме свидетели на една пролет, каквато никой от нас не си е мислил, че ще преживее. И все пак, навън става все по-зелено, а много от любимите на всички пролетни цветя проправят път към небето.
Една от най-красивите картини вероятно е съчетанието между море и цветя, която можем да видим на север по българското Черноморие, в малкото китно градче Балчик.
В момента в ботаническата градина там любимите на много хора лалета са напът да изтанцуват един най-самотния си танц. В парка, който както всичко друго, е затворен, в момента има засадени над 90 вида лалета, но за първи път от 65 години никой няма да може да ги види.
Въпреки сравнително топлата зима тази година, 95% от заложените луковици на лалета са цъфнали. Има и много нови видове, сред които и т.нар. папагалови лалета, както и царицата на лалетата - черното лале. Същинският пик на цъфтеж се очаква през следващите седмици.
Именно това е и времето в годината, в което се състои традиционния парад на цветята.
"Много ми липсва, че тази година няма да мога да видя цветята", казва Кристина Петрова, която е родом от града и е администратор на най-голямата Facebook страница, посветена на Балчик.
"Положението тук е като навсякъде в страната - улиците са празни, всичко е затворено, но хората са дисциплинирани, спазват мерките. Има и много отменени за лятото резервации", разказва още Кристина, чието дело са и снимките, които ще може да видите.
А ние си пожелаваме следващата пролет да бъде най-красивата, която сме виждали.
Автор: Божила Симова
Снимки: Кристина Петрова
В момент като този социалната изолация се явява изключително важен фактор, който е ключов за превенцията на обществото. Bulgaria ON AIR апелира всички, които имат възможност - бъдете #ОтговорниВкъщи.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
В Германия: Плувен басейн обяви ден “само за чернокожи”
Доц. Лозанов: Радев използва зловещото убийство в Пловдив, за да прави руска пропаганда
Диви прасета тормозят летовниците на Френската Ривиера ВИДЕО
Дугин прогнозира ядрена война: Няма да има Москва, нито Санкт Петербург
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
Заснеха уникално създание с прозрачна глава в „Зоната на здрача“
Откриха неизвестен досега разлом под Ню Джърси, причинил земетресението от 2024 г.
Най-големият електрически самолет в света X1 извърши първия си полет
Титан може да се окаже следващата спирка за човечеството след Марс
Черноморец привлече футболист от Фратрия
200 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Варна ще бъде домакин на международен турнир по билярд
НСИ: Над 600 хил. души в активна трудова възраст мързелуват
За Празника на Варна: Концерт на площад „Независимост“ с класическа музика
Европа е много по-силна в изкуствения интелект, отколкото повечето хора си мислят
Обещаните от британския премиер социални жилища може да подкрепят имотния пазар
Симеон Белорешки: Батериите подготвиха България, но идва тестът с АЕЦ „Козлодуй“
Продажбите на дребно в САЩ отчитат най-големия си спад от над година през юли