Три пъти по-малко удостоверения, нужни на българските лекари да работят зад граница, са издадени от Министерството на здравеопазването през последните 10 години. От 655 през 2008 г. до 222 за 2017 г. Проблемът с миграцията на медицинските кадри обаче остава сериозен.
В края на обучението си д-р Вероника Бачева е на кръстопът. Да остане да лекува у нас или да търси професионалната си реализация навън.
"Това е като монетата и двете ѝ страни, от едната страна е семейството и родината, а от другата страна стои високото заплащане – специализираната апаратура, която се предлага извън България", коментира Д-р Вероника Бачева.
Независимо от възможностите пред д-р Илиева, пътят за нея е един: "Изборът винаги е бил да се развивам в България, няма нещо по-ценно от това да работиш в родината си, да се грижиш за собствения си народ, да си близо до близките си".
Ръководството на МБАЛ "Св. София" в столицата залага предимно на млади кадри. Задържат ги с по-добри условия на труд и повече средства. В МБАЛ "Св. София" младите лекари започват с основна заплата 2000 лева.
Една от възможностите за развитието на медицинските кадри е разкриването на нови болници и отделения, където те да работят със съвременна апаратура.
Израел придобива още изтребители F-35 и F-15EX
Орландо Блум забелязан с моделка
Това не е светът, който Русия иска
На първа среща: Как да покажете, че имате интерес?
Откриха потенциално ново лечение за прееклампсия при бременност
Какво се случва с гръбначния стълб по време на сън и защо Octaspring ни спасява?
ЕС с нова стъпка за по-бърз достъп на пациентите до иновативни медицински технологии
Хипоталамична аменорея – как стресът и недохранването спират овулацията?
Човешкият мозък обработва реч дори в безсъзнание
Учени създадоха свръхточни топлинни карти на Марс за търсене на ресурси
Япония създава елитна група за търсене на извънземни
Нарастващият туризъм в Антарктида носи риск от зарази
Въвеждат лимит за покупка на кола в брой
Условна присъда за младеж, откраднал и шофирал пиян кола във Варна
Спипаха 17-годишен да кара без книжка кола с табели на друг автомобил
"Пристанище Варна“ празнува 120 години със събития за гражданите
Арестуваха поредна порция пияни и дрогирани шофьори по пътищата във Варненско
S&P 500 отстъпи от рекорда, цените на петрола се възстановяват
Кадър на деня за 7 май
Тръмп даде на ЕС срок до 4 юли да ратифицира търговското споразумение със САЩ
Подценява ли българският бизнес значението на киберсигурността?