Орязаха обезщетенията и отпуските на новопостъпилите в МВР

Поправките в Закона за МВР бяха подкрепени на първо четене от ГЕРБ, ПФ, БДЦ и част от РБ

03.06.2016 | 12:50 Редактор: Василия Пейчева
Орязаха обезщетенията и отпуските на новопостъпилите в МВР

Намаляване на обезщетението при напускане системата на МВР от 20 на 12 заплати за постъпилите след приемането на закона служители и намаляване на размера на платения годишен отпуск от 30 на 25 дни. Това предвижда промените в Закона за МВР, който парламентът прие на първо четене, предаде Dnes.bg.

Именно тези изменения в закона станаха причина за няколко протеста на полицаите, организирани от синдикатите в системата.

Поправките днес бяха подкрепени от ГЕРБ, ПФ, БДЦ и част от депутатите от РБ. БСП и АБВ бяха категорично против, а от ДПС и "Атака" гласуваха "против" и "въздържал се".

Новите разпоредби ще важат само за новоназначените служители в МВР.

Според разчетите на МВР шефът Румяна Бъчварова се очакват близо 65 милиона лева икономии за МВР, които ще бъдат похарчени за модернизиране на оборудването и за назначаване на нови служители.

Основно място в поправките заемат разпоредбите, уреждащи промяна на статута на държавните служители, заемащи т.нар. "административни длъжности". Към настоящия момент те са държавни служители по Закона за МВР, а с редакцията на закона те стават такива по Закона за държавния служител. По този начин няма да получават привилегии, които имат служителите по Закона за МВР - като броя на заплатите, които се дават като обезщетение при напускане на системата; размера на платен годишен отпуск и други.

Според червения депутат Красимир Янков обаче този подход не е правилен, защото няма ясен критерий кои са т.нар. "чантаджии" и кои не.

"Как тогава ще имаме образовани хора в системата, някои трябва да обработи постъпилата оперативна информация, а излиза, че IT специалистите са чантаджии, но не може да се прави сравнение със заплатите им в частния сектор", мотивира се той.

"Сбъркана е философията на това, което предлагате. За да има ефективна полиция, трябва да има ефективност в районните управления", обърна се към Бъчварова социалистът.

Светослав Белемезов от АБВ беше още по-краен в критиките си. Според него поправките в закона са вредни, защото задълбочават гражданското недоверие към системата на МВР, разделят обществото и всяват тревожност, стрес и напрежение сред професионалния състав на МВР.

Той добави, че през миналата година са напуснали много повече полицаи в сравнение с предишни заради несигурността, която се създаде след идеята за промени в системата.

Лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов също смята, че не трябва да се създава напрежение в системата, защото в момента полицаите имат съмнение, че орязването на социалните придобивки за новоназначените след време може да застигне и тях.

С промените в закона се преобразува Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" в агенция.

Правителството, което е вносител на промените, аргументира тази промяна с цел постигане на максимална децентрализация и самостоятелност при осъществяване на функциите на пожарната.

Промените предвиждат и създаването на друга изпълнителна агенция – "Управление на собствеността и социалната дейност", която ще ръководи провеждането на обществени поръчки.

Отпадат и задълженията на МВР да охранява безплатно някои институции и държавни структури. Вместо това тази дейност ще се заплаща на МВР по сключени договори за охрана.

Сред промените са и въвеждане на централна комисия, която да преценява дали да допуска даренията за ведомството, за да се осигури прозрачността им.

С редакцията на закона се извежда издаването на документи за самоличност и регистрацията на автомобили в отделно държавно предприятие, в което трябва да бъдат прехвърлени около 1 400 служители. Предвижда се финансирането на дейността му да се осъществява основно от събиране на такси за извършваните услуги.

Сред останалите реформи влизат въвеждане на административни ръководители в главните и областните дирекции, за които няма да бъдат използвани нови щатни бройки, а ще се пренасочат вече назначени в системата служители. Както и възможност за делегиране на правомощия от министъра на ръководни длъжностни лица и главния секретар на МВР.