Пием чиста вода, която отговаря на изискванията

96.8% от зоните за къпане са с отлично и добро качество, сочи доклад

25.05.2016 | 15:32 Редактор: Тодор Петров
Пием чиста вода, която отговаря на изискванията

97.5% от питейните води у нас отговарят на изискванията, сочат данни от Националния доклад за опазване на околната среда за 2014 година. В около 4% от анализите обаче се отчитат наднормени количества нитрати и те са в районите с интензивно земеделие - Стара Загора, Велико Търново, Бургас, Ямбол, Плевен и др.

96.8% от зоните за къпане са с отлично и добро качество, обяви още екоминистърът Ивелина Василева, която представи доклада. С лошо качество са съответно 3.2%, пише Dnes.bg.

Като цяло министърът отчете положителна тенденция по отношение на опазването на околната среда, съхраняването на природата и намаляването на замърсяването. Фините прахови частици продължават да бъдат рискови заради допусканите превишения, причина за които са транспортът и битовото отопление. Основно засегнати са районите на Видин и Ловеч, като проблемът остава и в настоящата 2016 г. 

Според екоминистерството обаче тенденцията е положителна и превишенията на нормите намаляват. В Добрич и Варна например такива вече не се наблюдават.

Отчетени са 2 превишения на серен диоксид през годината – в района на Гълъбово. Превишение на шума е отчетено на 72% от контролните пунктове. Основният източник на шум са дейностите в градската среда, най-вече транспортът. 98% от промишлените източници на шум отговарят на нормативните изисквания, сочи докладът.

Според него 2014 година е една от 13-те най-топли за периода 1988-2014 г. Годишната температура на въздуха за районите с надморска височина до 800 метра е била средно с 1.2 градуса над нормата. 75% от общите емисии парникови газови са в резултат на процесите в сектор енергетика.

5 нови защитени територии са обявени през годината, като с това покритието им се увеличава на 5.27% от територията на страната.

По-малко от 1000 хектара са засегнати при регистрираните през годината 151 горски пожара. Основните причини за възникването им е било запалването на стърнища и ливади.

През 2014 г. разходите за опазване на околната среда са над 2.2 млрд. лева, което е 2.7% от БВП.